Карлос Контрера към ППДБ: Защо излъгахте софиянци, че ще спрете презастрояването?

Схемата „пупче за имотче“ в София се разгръща и се вихри с пълна сила

https://blitz.bg/stolitsa/karlos-kontrera-kam-ppdb-zashto-izlagahte-sofiyanci-che-shte-sprete-prezastroyavaneto_news1153805.html Blitz.bg

Арх. Любо Георгиев: „Спираме практиката пупче за имотче, за да ограничим презастрояването в София.“ Това са думи на заместник-кмета по градско планиране на София в интервю пред в. „24 часа“.

Цитатът написа общинският съветник в Столичния общински съвет Карлос Контрера и го използва като отправна точка за коментар по темата.

Хубави лозунги, само че те коренно се различават от реалността в столичната администрация. Практиката „пупче за имотче“ по думите на заместник-кмета не просто продължава, но тихо пълзи всяко едно заседание на Столичния общински съвет. В типичния за ППДБ-Спаси София стил - едно се говори, друго се прави. Бяха давани години наред гръмогласни заявки, че презастрояването в София ще бъде спряно, бъдат ли избрани. Е, трета година София се управлява от ППДБ-Спаси София и техни кадри, но т.нар. уплътняване на кварталите си върви, а някои знакови строежи бяха започнати и довършени точно в мандата на кмета Терзиев, категоричен е зам.-председателят на ВМРО.

На предстоящата сесия на СОС ППДБ предлагат да се одобрят два интересни подробни устройствени плана - един за „Овча Купел“ на ул. „Иван Хаджийски“ и един за „Люлин“ - на бул. „Панчо Владигеров“. Като вторият е експресен план - внесен ноември 2025 г. и май 2026 г. вече е в СОС за одобрение.

Скоростта е завидна за Столична община, чак съмнителна, твърде съмнителна, коментира още Контрера и продължава:

Казусът в Люлин е интересен, защото е с пет реда мотиви, но засяга главен булевард, важна транспортна артерия за Люлин, трасе на МГТ. Анализ на транспортните потоци и транспортно моделиране, разбира се, няма.

От написаното по-горе следва тежката равносметка, че градоустройството е доста по-различно от захаросаните интервюта. Промяна няма! Няма никаква воля в Столична община за нов подход в градоустройството и градското планиране. Освен работни групи и тежки интервюта в удобни медии – нищо.

Пупче за имотче продължава с пълна сила с подписите на хората, които твърдяха, че това спира. Очаквам ППДБ да излязат и да кажат защо така им се получава? Защо не просто внасят такива неща, а и си ги гласуват (често с подкрепата на ГЕРБ). Много въпроси има, които пудренето по медиите няма да разрешат.

Прилагаме и пълния текст на позицията на Карлос Контрера във Фейсбук:

Хубави лозунги, само че те коренно се различават от реалността в столичната администрация. Практиката „пупче за имотче“ по думите на заместник-кмета не просто продължава, но тихо пълзи всяко едно заседание на Столичния общински съвет. В типичния за ППДБ-Спаси София стил - едно се говори, друго се прави. Бяха давани години наред гръмогласни заявки, че презастрояването в София ще бъде спряно, бъдат ли избрани. Е, трета година София се управлява от ППДБ-Спаси София и техни кадри, но т.нар. уплътняване на кварталите си върви, а някои знакови строежи бяха започнати и довършени точно в мандата на кмета Терзиев.

На идната сесия ППДБ предлагат да се одобрят два интересни подробни устройствени плана - един за Овча Купел на ул. „Иван Хаджийски“ и един за Люлин - на бул. „Панчо Владигеров“. Вторият е експресен план - внесен ноември 2025 г. и май 2026 г. вече е в СОС за одобряване. Скоростта е завидна за Столична община, чак съмнителна, твърде съмнителна.

Казусът в Люлин е интересен, защото е с пет реда мотиви, но засяга главен булевард, важна транспортна артерия за Люлин, трасе на МГТ. Анализ на транспортните потоци и транспортно моделиране, разбира се, няма.

Интересно ми е да чуя какво мисли арх. Любо Георгиев за тези и други факти. Градоустройството е доста по-различно от захаросаните интервюта. Промяна няма! Има пудрене, че нещата ще се случват по нов начин, а всъщност, са по-зле и от преди. Няма никаква воля в Столична община за нов подход в градоустройството и градското планиране. Освен работни групи и тежки интервюта в удобни медии - нищо.

Пупче за имотче продължава с пълна сила с подписите на хората, които твърдяха, че това спира. Очаквам ППДБ да излязат и да кажат защо така им се получава? Защо не просто внасят такива неща, а и си ги гласуват (често с подкрепата на ГЕРБ). Много въпроси има, които пудренето по медиите няма да разрешат.

Главният въпрос е - защо излъгахте софиянци и защо продължавате най-нагло да ги лъжете, че ще спирате презастрояването?!

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай