Казус в КАТ: Отказаха узаконяване на газова уредба на хибридна Тойота Приус
Не става въпрос само за моята кола, а за всички, които са на електричество и бензин и са си сложили газова уредба, казва потърпевш
Хибридните автомобили, които се движат на ток и бензин, се оказа, че нямат право да имат газова уредба. За куриозния казус, съобщи пред "Телеграф" собственик на такъв автомобил.
Той отишъл вчера в столичния КАТ, за да узакони газовата уредба на своята хибридна Тойота Приус, но след като чакал шест часа, му казали, че не можело да ползва три вида горива - в случая ток, бензини газ.
"Не става въпрос само за моята кола, а за всички, които са на електричество и бензин и са си сложили газова уредба, за да заместят по неекологичния бензин с по-екологичния газ. Изредено е, че колите са бензин, бензин-газ, дизел, елетричесвтво-бензин. Пропуснали са случая електричество-бензин-газ", коментира столичанинът.
Според него в закона просто не е предвиден такъв случай и са отпечатали големите и малки талони без вариант - три горива. Неговата газова уредба е инсталирана още през 2018 година, след което автомобилът е преминал технически преглед и досега се е движел без проблем. Засега той не възнамерява да я деинсталира.
Екологични стикери се предвижда да бъдат слагани на предните стъкла на всички коли у нас. Те ще са пет вида в различни цветове и ще показват различната екокатегория на автомобила. Това предвиждат промени в Наредбата за техническите прегледи, качени за обществено обсъждане.
Стикерът ще има вграден идентификатор с антена, позволяващ да се чете от голямо разстояние. Целта е камери да могат да маркират всяка кола в коя екологична група попада. Така общините ще могат да ограничават или забраняват в определени дни движението на автомобилите, които най-много замърсяват въздуха.
В най-високата пета и категория ще попадат електромобилите и колите на водород. В най-ниската първа пък са возилата на бензин, регистрирани преди юли 1992 година, най-старите дизели и т.н.