Хипопотам гони джуджета в столичния зоопарк
Норман е доста по-едър от останалите
Хипопотамът Норман (постоянно обитаващ в столичния зоопарк) и новите хипопотами джуджета, които пристигнаха наскоро, са в лют конфликт и не могат да се разбират. Това е основната причина себеподобните животни да бъдат разделени, за да не се стига до нападения.
"Норман е хипопотам от вида, който хората масово познават. Джуджетата са от съвсем различни - дори в естествената им среда в Африка живеят отделно.
Затова решихме да ги разделим, за да не се стига до сблъсъци. Не е изключено при една евентуална тяхна среща Норман да убие по-малките животни", обясни пред "България Днес" директорът на столичния зоопарк д-р Манол Нейков.
Двойката хипопотами джуджета (Choeropsis liberiensis) пристигнаха на 27 май т.г. Този интересен и рядък вид животно се внася за първи път в България. Животните са от италиански зоопарк и ще бъдат на временна експозиция за кратък период пред лятото в зала "Гиганти". Там живеят още индийската слоница, белият носорог и Норман. Хипопотамът дълги години беше в компанията на любимата си Цура, но през 2014 г. тя изненадващо умря.
"Джуджетата ще останат при нас 2-3 месеца и след това ще ги върнем. Желанието ни е да си купим такива екземпляри, но са много скъпи и не можем да си ги позволим. Хубавото е, че вече свикнаха с обстановката - хранят се спокойно и обикалят из помещенията", добави д-р Нейков.
Мъжкото джудже от италианския зоопарк
Мъжкият е роден през март 2003 г. в Белгия, а женската, която е много привързана към водата и прекарва повече време в басейна, е родена през януари 2005 г. в Германия. "Мъжкият се казва Еугенио или Алфонсо - така и не разбрах точно, а женската си няма име. Отказахме се от идеята да ги кръщаваме, тъй като не са наши и след време ще си тръгнат", призна директорът на зоологическата градина. Той призна, че интересът към новите попълнения е много голям и посетителите постоянно разпитвали за тях.
Хипопотамите джуджета, наричани още либерийски или пигмейски хипопотами, са в категория "Застрашен вид" в световната Червена книга, като популацията им е едва 3000 индивида.