Мозамбик пасти да яде - грозна гледка разгневи столичанин.

Тротоар край казани за смет в софийския квартал "Люлин" се оказа блокиран от огромно количество смет.  Купчината отпадъци е превзела тротоара и част от тревната площ между жилищни блокове.

Вместо чисто пространство за преминаване или място за отдих се вижда импровизирано сметище, натрупано от битови отпадъци, стари мебели, кашони, найлони и чували с боклук.

Сред хаоса се открояват разкъсани опаковки, матраци, части от гардероби и плоскости, захвърлени сякаш между другото, без капка мисъл за средата, в която живеят хората.

Цялото това безразборно изхвърляне не само загрозява квартала, но блокира пешеходната зона. Ситуацията разгневява столичани, които не я намират за редна за европейска столица през XXI век.

Мозамбик пасти да яде

"Мозамбик пасти да яде", констатира Бойко Найденов.

Той споделя за видяното в социалните мрежи, като мнозина са възмутени от прояването безхаберие. Столичани обаче отбелязват, че вина имат гражданите, които са изхвърлили сметта си - вероятно от ремонт, без да се съобразят с графиците за събиране на едрогабаритни отпадъци.

"После как да обясниш на Ганьо, че има график в сайта на Столична община, в който ясно и четливо е написано кой ден и в кои часове минават за такъв тип отпадъци? Простащината си е простащина", пише Наско Т.

Пълен провал

"Пълен провал. Как да обясниш на децата, че уж сме някакъв вид цивилизация?", отбелязва Деян Димитров.

"Когато бързаме да си продадем едностайката, която "страхотно се преустроява на 3-стаен"  за 100 000€, ама не можем да си наемем контейнер за строителни отпадъци за 200 лв.", с ирония коментира Стефан Ангелов.

"Глоби трябват", смята Поли Николова.

Eдрогабаритните отпадъци (напр. стари мебели, уреди и др.) трябва да се оставят до контейнерите за битов отпадък, но без да се смесват със строителни или зелени отпадъци (клони, треви и др.).

Това трябва да се случва само в определените дни, съгласно график, и в часовия диапазон от 19:00 ч. на предходния ден до 08:00 ч. на съответния ден.

Важно уточнение:

Строителни отпадъци, образувани при ремонтни дейности в домакинствата, не могат да се изхвърлят свободно до контейнерите.

Гражданите, които извършват такива дейности, са задължени да наемат специализирани контейнери и да предадат отпадъците на лицензирани фирми, притежаващи съответен документ по реда на Закона за управление на отпадъците (ЗУО).

Това се случва след издаване на направление по чл. 58, ал. 1 от Наредбата за управление на отпадъците и поддържане на чистотата на територията на Столична община.

Санкции при нарушение:

  • За физически лица: глоба от 300 до 1 000 лв.

  • За юридически лица: глоба от 1 400 до 4 000 лв.

Гражданите се приканват към отговорно поведение и спазване на правилата, за да се запази чистотата на града и да се избегнат глоби.

Графиците за събиране транспортиране на едрогабаритните отпадъци в различните квартали на София може да видите на страницата Столична община ТУК.