Огромна изненада: Ето кой се оказа истинският архитект на подпалената емблематична сграда на пл. Възраждане
В потока на информация обаче се оказва, че повечето медии са допуснали една малка, но важна неточност
Новината за пожара в бившето кино „Възраждане“ и дискотека "Sin City" в София за броени минути обиколи всички медии. Фактът, че огънят пламна в зданието за втори път допълнително засили интереса. В крайна сметка заради инцидента един мъж е задържан, а тепърва ще се установява дали става дума за инцидент предизвикан неволно или за умишлени действия.
В потока на информация обаче се оказва, че повечето медии са допуснали една малка, но важна неточност. За това сигнализира жулналистът Борислав Костурков, тъй като е и лично засегнат от казуса. Ето какво ни разказа той:
"Почти всички медии споменахте, че сградата е била построена в началото на века от арх. Никола Лазаров. Той е наистина блестящ проектант с крупно архитектурно наследство. Арх. Лазаров обаче НЕ е проектирал театър "Ренесанс" на площад "Възраждане".
Тази стилна сграда - паметник на културата, е изградена по проект на арх.-инж. ЯНАКИ ШАМАРДЖИЕВ (1864 - 1937), мой дядо по майчина линия. Първоначално построена за театър "Ренесанс", после кино "Възраждане" и Профсъюзен дом на културата, а след промените в нея се помещава известното нощно заведение "Син Сити".
Роден в Шумен, Янаки Шамарджиев завършва архитектура и строително инженерство във водещия тогава университет за архитектура в Гент/Ганд (Белгия) с държавна стипендия. Проектирал е десетки стилни сгради и училища, Народното читалище и театър "Добри Войников" в родния Шумен, санаториуми и минерални бани (старата баня във Вършец) из цяла България, председател е на Комисията за изграждане на храма "Александър Невски" и ръководи на място неговия строеж (1908-1924) по проект на руския проф. Померанцев, приема на място във Виена от френския арх. Азнавур "Желязната" църква "Свети Стефан", разглобяват я за транспортирането и я монтира на място в Истанбул на Златния рог и др.
Заема ключови длъжности в Столична община (директор на строителството) и в министерството на благоустройството (директор на обществените постройки). Почетен гражданин е на София, Русе и Шумен. Една от емблематичните му сгради е именно тази на театър "Ренесанс".
Впрочем Военният клуб в София също НЕ е проект на големия арх. Лазаров, а е на чешкия му колега Антонин Колар. Арх. Никола Лазаров довършва строежа по проекта на Колар.
В достоверността на моите думи можете да се уверите и от редица източници: Кратка история на българската архитектура; Регионален исторически музей-Шумен; Дипломни и курсови работи - ВИАС (София); Архив на БИАД (б.а.- Арх.-инж. Шамарджиев е един от 13-те съоснователи на БИАД); Уикипедия -Арх.-инж. Янаки Шамарджиев; Уикипедия - арх. Никола Лазаров (и там той не е посочен като автор на театър "Ренесанс", а на "Нова Америка", която погрешно се отъждествява с "Ренесанс", защото е била на съседен или на същия парцел; документи и публикации за архитектурата на Русе и Шумен и др.