Шокираща новина за цените на наемите в София на фона на К-19
Хазяите са склонили да искат с 15% по-малко от наемателите си
Доходността от жилищата в София намалява, казва Ирена Перфанова, търговски мениджър на Tech Park Home и зам.-председател на Националното сдружение за недвижими имоти и член на Борда на директорите на Европейската асоциация на професионалистите по недвижими имоти CEPI, пише money.bg.
"През последните години се забелязва спад в наемните нива на жилищата с около 15%. Това води до по-ниска възвръщаемост на инвестицията, когато апартамент е закупен с цел отдаване под наем.
Как да обединим стилно кухнята с дневната
Удължен е и периодът на незаетост, в който един имот е празен, докато се намери за него подходящ наемател. Това също е тенденция, която се наблюдава през последните години в много държави", посочва тя.
Перфанова обаче посочва, че въпреки спада в доходността, инвестицията в недвижим имот остава сред най-сигурните инструменти за запазване на стойността.
На фона на по-ниските цени на наемите, цените на жилищата през последната година не спадат, сочат още данните.
"За година цените не отстъпиха позиция, а през второто шестмесечие се установи тенденция на плавно увеличение. На годишна база в София се отбелязва среден ръст от около 3-5%.
Очертава се по-концентриран интерес към определени райони на града, които са в растеж и компенсират общата статистика за столицата, показваща лек спад на броя на сделките.
Инвестицията в новоразвиващите се райони е интересна и поради факта, че нейната стойност се увеличава с по-бързи темпове", казва Перфанова.
Средната цена за София вече наближава 1 150 евро на кв.м., а в считаните за най-престижни райони средната цена се движи между 1 500 и 1 700 евро на кв.м., сочат данните.
Сред предпочитаните локации за покупка на жилище в София остават южните, източните и централни райони на столицата.
Освен центъра, сред най-търсените квартали са "Лозенец", "Изток", "Изгрев", "Гео Милев", "Полигона", "Кръстова вада", "Дианабад", "Манастирски ливади", "Витоша", "Младост", "Стрелбище", "Гоце Делчев", районът около Медицинска академия.
В тези райони потребителите търсят предимно имоти ново строителство или такива, които са построени през последните години.
Засилен интерес има и към кв. "Полигона", а една от причините е бъдещото метро.
Друга тенденция при търсенето е желанието на куупвачите за по-голямо жилище. "С настъпването на пандемията и преминаването към работа от вкъщи, голяма част от хората започнаха да търсят по-функционални жилища, в които има възможност за обособяване на лично пространство за всеки обитател.
Младите семейства проявяват интерес към имоти с перспектива за осигуряване на простор и с лесен достъп до паркова среда", казва тя.
Тази тенденция се очаква да се запази и за в бъдеще, защото много компании ще продължат да използват този модел на работа поне за 30 до 50% от работното време.
Все повече се увеличава броят на желаещите да притежават апартамент с по-голяма от обичайната тераса или с малко дворче, когато са разположени на партерен етаж.