Скандалът продължава! Преподаватели от Факултета по журналистика настръхнаха заради рекламата с Башар Рахал (ВИДЕО)
Журналистиката не е шоупрограма, а публична гражданска професия, която има сериозен ангажимент към обществото. С тази позиция излязоха преподавателите по журналистика от катедра „Радио и телевизия“ на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет във връзка с предизвикалия негодувание видеоклип, с който студентската телевизия на университета прилича кадри, които да „направи известни”.
Във видеото главни действащи лица са лично директорът на телевизията актьора Башар Рахал и притичващото край шефа си момиче с къса кожена пола, което му носи кафе и сметана. Башар заяви, че лоша реклама няма и клипът е дори шеговит. Преподавателите от катедрата обаче са категорични, че не успяват да видят смешното в клипа и смятат, че той е смущаващ.
По рано днес Рахал заяви, че пошлостта на клипа е търсен ефект, чиято цел била да предизвика интерес. Според него не е проблем какви асоциации се правят, защото „няма лоша реклама”. След като декана на Факултета по журналистика и масова комуникация на Софийския университет доц. Теодора Петрова отказа да коментира видеото и се дистанцира от случилото се, преподавателите от катедра „Радио и телевизия“ излязоха с позиция, че клипът е смущаващ, а Академичната общност не е стока, която се продава и купува. Един от преподавателите подписали се в отвореното писмо доц. Жана Попова обясни, че не вижда нищо „шеговито” в рекламата.
"Не разбирам точно кое е сарказъм. Смятам, че има послания, които са свързани с болезнени стереотипи. Лошото е че клипът се излъчва в интернет и може да бъде видян навсякъде. Той казва, че успехът за него са гледанията над 20 000, но моят въпрос е какво продава, какво рекламира? Каква медийна услуга в момента той рекламира? Важно е като се рекламира този бранд - какво предлага като съдържание?", попита доц. Попова пред "Дарик".
По думите на Попова лошият вкус е лоша реклама.
Според преподавателите от катедра „Радио и телевизия” смущаващ е не само клипът, но и пълната липса на прозрачност за това кой носи отговорност за него. В отвореното си писмо те казват, че продължават да не знаят кои са членовете на Управителния и Програмния съвет на телевизията, както и кой и какъв е външният продуцент, който ще се разпорежда с публичната собственост на Университета. Според тях обаче крайният резултат на това не е в полза на обществото.