София вади милиони за култура: Общината с план до 2033 г., докато държавата реже бюджета

Нови програми за млади артисти, повече пари за мобилност и амбиция културата да достигне 3% от бюджета на столицата

https://blitz.bg/stolitsa/sofiya-vadi-milioni-za-kultura-obshtinata-s-plan-do-2033-g-dokato-darzhavata-rezhe-byudzheta_news1154775.html Blitz.bg

На фона на напрежението около орязването на държавните разходи за култура през 2026 година, Столичната община обяви амбициозна стратегия за развитие на сектора с хоризонт до 2033 г. и заявка за увеличаване на инвестициите в културни политики до близо 3% от общинския бюджет.

"Когато се заговори за 10-процентно съкращение на бюджета в държавния бюджет, бях длъжна да обясня, че при нас това няма да се получи. Напротив!", заяви пред БНР – Радио София заместник-кметът по култура и туризъм Ирина Дакова.

Васил Терзиев смени и зам.-кмета по култура


По думите ѝ София вече има дългосрочна стратегия за развитие на културата – нещо, което според нея липсва на национално ниво.

Дакова подчерта, че общината продължава да подкрепя активно културния живот в столицата, като голяма част от събитията в културния афиш се реализират с финансова или логистична помощ от местната власт.

„Този уикенд погледнах – при около 90% от събитията в културния афиш фигурира гербът на София“, посочи тя.

Според заместник-кмета, въпреки че столицата все още работи с бюджета от миналата година, няма забавени или неразплатени договори към културните оператори.

Голяма промяна за наш архитектурен резерват. Изненадата

По-добра координация

От общината признават, че за реализирането на културни проекти често едно финансиране не е достатъчно и затова е необходима по-добра координация между институциите.

Сред основните инструменти за подкрепа остават програма "Култура" и Културният календар на София, а паралелно с това се разширяват и възможностите за мобилност на артистите.

Програмата "Мобилност", по която досега се кандидатстваше веднъж годишно, вече ще бъде разделена в четири сесии, така че да покрива цялата календарна година. Бюджетът ѝ също е увеличен – до 90 хиляди евро.

Общината стартира и изцяло нова програма – "Млад артист", насочена към творци до 29-годишна възраст.

"Очертава се солидна конкуренция", каза Дакова, след като стана ясно, че още при първото кандидатстване са подадени 109 проекта.

Програмата ще се управлява пилотно от Общинския културен институт "Красно село".

От Столичната община уверяват, че информация за всички програми, условия и възможности за кандидатстване е публикувана в официалния сайт на общината и в културните звена към нея.

Абонирайте се за нас в Google News Showcase, за да следите най-важните новини от деня.
Коментирай