Столичани ще скачат от радост след тази взривяваща новина
Употребата на пиротехника в София от най-масовите категории е на път да бъде разрешена
Употребата на пиротехника в София от най-масовите категории е на път да бъде разрешена и без молба до районните кметове. На първа инстанция съдът отхвърли режимa на Столичната община, който затегна контрола около използването на фойерверки на открито.
Промените са свързани с Наредбата за обществения ред в София. От март досега всеки, който иска да използва фойерверки в столицата, трябва да изпрати заявление до районния кмет поне десет дни преди събитието.
Забраната за ползване на пиротехника на открито, без изрично разрешение, се отнася за фойерверки от категория F2 и F3. Това са двата най-масови типа изделия на пазара.
При F2 съществува ниска степен на опасност. Те са предназначени за употреба в обособени пространства. В характеристиката на фойерверките от типа F3 е посочено, че съществува средноголяма степен на опасност и могат да се използват в обширни пространства.
Глобите за нарушителите, които използват фойерверки от тези категории, без разрешение, са „солени”. Те варират от 500 до 2 000 лв. за гражданите и от 3 000 до 10 000 за фирмите.
През март общинските съветници в София затегнаха контрола около употребата на пиротехника от класове F2 и F3. И решиха – за всяка хвърлена пиратка е нужно разрешение от районния кмет.
„Никъде в Конституцията не е уредено право да устройваме бомбардировки на съседите с фойерверки, когато ни скимне“, посочи председателят на СОС Георги Георгиев.
Той добави, че наредбата цели да защити конкретни групи хора: „Да бъдат предупредени родителите на деца с аутизъм за предстоящите гърмежи“.
Вносителите на пиротехника са на различно мнение. „Аз и още, може би, две фирми в тази държава сме създали този бизнес, направили сме го безопасен“, смята вносителят на фойерверки Тодор Попов.
За да изяснят спорните въпроси, общината и бизнесът седнаха на една маса. „Чухме и комични аргументи, че било полезно за околната среда да се гърми“, обясни Георгиев.
„Нас дори не ни попитаха какви изделия, например, има? Тихи изделия имате ли? Да, имаме“, подчерта Попов.
И тъй като диалогът не довел до решение, се стигна до съд. Преди дни първа инстанция се произнесе в полза на вносителите на пиротехника с един основен аргумент: „Че Общинският съвет не е компетентен да приема тези промени. Нещо, което не е вярно. Ние ще обжалваме решението“, категоричен е Георгиев.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук