Столичани възроптаха и срещу "Паметника на смъртта" - "Света София", искат махането на този "женски демон на проституцията"
След паметника „1300 години България“ да бъде премахната и статуята на Света София от центъра на столицата. За това настояват потребители в няколко групи във Фейсбук, според които монументът символизира смърт, а изработената от Георги Чапкънов фигура всъщност представлява древен женски демон на проституцията, пише „Телеграф“.
„Този паметник няма място в центъра на столицата, той не може да олицетворява света София – в него няма нито един християнски символ“, обясни един от инициаторите на идеята за премахването на статуята.
„Какво е посланието на символите? Жена, облечена в траурно черно, държаща погребален, преклонен в престъпно ниско положение венец в една ръка, а в другата – монети, с които се закриват очите на мъртвите, с кукумявка (данайска сова) – птицата на смъртта в българската народна митология, а върху лицето ѝ – златна погребална маска, с кухи очни ябълки като на шумерското божество Лилит – нощен женски демон, покровител на проституцията в Месопотамия, и фалос прозиращ през ефирната материя! Това е статуя на Смъртта!“, гласи публикация в една от групите в социалната мрежа, завършваща с въпрос към потребителите - „Да се махне ли „това“ от центъра на столицата ни?“.
„За мен тази статуя е проклятие над София и българския народ, мерзост пред Бога, явно богоотстъпничество и велика дързост!“, коментира пък в друг пост потребителка във Фейсбук.
Официално в общината никога не е постъпвало искане за премахване на паметника на Света София, обясниха от кметството. Този въпрос не е поставян на вниманието на общинския съвет.
Засега официално не се обсъжда и махане на Паметника на Съветската армия, макар че от години има кампания за това. Сформиран е и инициативен комитет „Гражданска инициатива за демонтиране на Паметника на Съветската армия“, който си има и собствен сайт demontirane.org.
Проектите на няколко други паметници в София пък в момента са замразени. Сред тях е и този на цар Борис I, който трябваше да бъде разположен до катедралния храм „Св. Александър Невски“ и да представлява цяла композиция, подобна на тази на Паметника на Цар Освободител. Засега обаче инициативата е в застой. Тя може да бъде подета отново през септември, обясни инициаторът ѝ Милен Врабевски, председател на фондация „Българска памет“. През септември той ще открие и паметник на цар Симеон Велики в двора на частно училище в софийското село Иваняне. Статуята е висока 4,5 метра и ще се вижда от магистрала „Люлин“.
Паметник на „народния цар“ Ивайло пък ще се извисява във Велико Търново. Той все още е на фаза идеен проект, като е ясно само, че ще бъде в цял ръст и ще изглежда доста внушително. По времето на социализма е имало обявени цели три национални конкурса за този паметник.
Той трябвало да бъде открит през 1977 г. за честванията на 700-годишнината от въстанието на „селския“ цар, но по различни причини идеята така и не се реализирала.