Страшна напаст нахапа софиянци, всички пищят

Този бум ще трае още няколко седмици, каза новият директор на НЦЗПБ проф. Ива Христова. Тя апелира хората да избягват неокосени тревни площи

Бум на ухапванията от кърлежи има в София, съобщи bTV след сигнали и снимки от нахапани зрители на редакционната им поща.

„Оплаквания от нахапани столичани започнаха да се появяват и във фейсбук групите на кварталите.

„С риск да стана досадна с тази тема - вчера две малки деца са се прибрали от разходка във Военната с 4 едното и с 5 кърлежа другото!

Страшна напаст са тази година, пазете се и оглеждайте себе си и децата внимателно. Корекция: от група от 6 деца общо 13 кърлежа!

Родителите ще пишат до Общината, въпреки че паркът на Военната си е собственост на Академията, така че надали Общината има право да пръска там, дори и да имат желание... Ще следя казуса“, написа потребителка в групата на район „Оборище“ в социалната мрежа.

„Нормално е май и юни да има повишение. То върви паралелно с времето – затоплянето, влагата. Това стимулира развитието на кърлежите.

Този бум ще трае още няколко седмици“, каза новият директор на НЦЗПБ проф. Ива Христова. Тя апелира хората да избягват неокосени тревни площи и да преглеждат себе си и близките си за ухапвания на кърлежи след всяка разходка.

„Заразени кърлежи от свалените са между 20 и 25%. Видът кърлеж с лаймска болест най-много се привлича от човека и свалените от хората – 95% от тях са именно такива“, каза Христова.

По думите й около 20% от кърлежите успяват да предадат инфекция след ухапване, което означава, че около 4% от ухапванията водят до заразяване.

Този риск се увеличава колкото по-дълго време стои кърлежът – ако е повече от 24 часа, тогава шансът да предаде инфекция е над 50%. У нас най-разпространена е лаймската болест по кърлежите, след което марсилската треска.

„Това са бактериални инфекции и се лекуват са антибиотици“, каза проф. Христова.