Идва ли края на кризата с боклука, какво ще се случи със софийските квартали Люлин и Красно село? Отговорите дава кметът на София Васил Терзиев в ефира на bTV.
"Има вече значително подобрение. Надяваме се от утре да минем към редовно сметосъбиране. Вече има осем камиона на терен в Люлин, увеличена е техниката и в Красно село.
Забавихме се малко, но в крайна сметка нещата са под контрол. Красно село се почиства от Софекострой, А Люлин от Предприятието за третиране на отпадъци - две общински предприятия. Занапред планът е Софекострой да почиства и двата квартала. Както трябва, със завишените изисквания. Ще работим, докато няма качествена услуга", каза Терзиев.
"От утре смятаме, че ще минем към нормалния режим, такова е уверението на колегите. Цената ще е под прогнозната. За нас най-важното нещо бе да подсигурим да има услуга, която да приведе в нормален вид сметопочистването", подчерта той.
Цената има значение
"Тя е, основно нещо, което казах, че е проблем. Два пъти по висока цена от прогнозната, означава че гражданите в тези квартали ще плащат значително повече", каза Терзиев.
"Когато дойде "замърсителят плаща" от 3 до 10 пъти би се вдигнала такса битови отпадъци в някои общини, като добавим и увеличението по две на цената, на която се прави сметоизвозването.
Сами разбирате какъв би бил ефектът върху гражданите. Няма как без никаква добавена стойност да приемем увеличение на цената с два пъти. Аз няма да се подпиша под такъв договор", обясни Терзиев.
Кметове натискали за подпис на скъпите договори
"Странно ми е как хора като райони кметове агитираха да минем към подписване на тази цена. Според тях трябвало да се подпише тази оферта.
Това са кметовете на Люлин и Красно село. Здравето на хората било по-важно. Не смятам, че с временно неудобство, ако успеем да постигнем дългосрочните цели, не е в интерес на гражданите.
Като си видят сметката при влизането на "замърсителят плаща", тогава не би се приело добре. Здравето ни няма да е много добре", разкри Терзиев.
Турската фирма
"За четвърта зона - Надежда, Средец и Сердика. Те ще се чистят от турска фирма, ако няма обжалвания. Ние предполагаме, че ще има. Тя е по-добра, защото е дала оферта с цена в рамките на прогнозната и технически е по-добра.
Надяваме се обжалванията да са приключени преди изтичането на сегашните договори за почистване там", каза Терзиев и отрече, че с въпросната компания е имало директно договаряне:
"Не сме минали на директно договаряне. Това тепърва предстои, сега се придвижва позицията по обществената поръчка".
"Докато изтекат договорите на зона 3 и 6, се надяваме да сме подписали новите договори. Разчели сме , че може да стане. Също сме планирали предприятието за третиране на отпадъци с наличната техника, тя да бъде пренасочена към трета зона, за да няма и там смущения на услугата", информира още кметът на София.
Водещата Цветанка Ризова натърти, че забавянето с договорите за почистване на столицата е "Ваша грешка - миг преди да изтекат договорите". Водещата също се опита да го спекулира с това, че не е имало заложена "пределна цена" в обществените поръчки за почистване.
Терзиев обаче остро я скастри и я постави на мястото ѝ, не позволявайки ѝ да прави внушения и допринася за разпространяването на манипулации.
"Искрено се забавлявам с коментари на хора, които не са придвижили и една обществена поръчка. А дават коментари за една от най-комплексните такива. Може да видите какво се е случвало през годините. Когато е имало пределна цена, АДФИ са казвали, че това е лоша практика и таван на цената не може да има", каза той.
Терзиев не очаква също фирмите с високата цена за почистване да я намалят.
"Не мога да си го представя. Ако те искаха да участват на конкурентни начала, това нямаше да се случи, за да се окаже натиск върху другите участници в процедурата", каза той.
Договорите трябвало да бъдат за 10 години.
"Първо Законът за обществени поръчки не го позволява. Второ - трябвало чуждестранни фирми - докарахме и видяхте какво се случи. Говорили сме и с фирми от Централна, Източна, Западна Европа.
Отговорът бе, че ние сме малък пазар и не сме правова държава. Търсили сме максимално много конкуренция. Това бе винаги наша цел, за да има най-добри условия", опроверга неверните твърдения Терзиев.
"Турската фирма гледа на нас, като път за стигане до други пазари", аргументира се той в отговор на въпрос, защо турска фирма се е решила все пак да чисти София.
"С турската фирма съм се виждал само веднъж. А за коментарите "български-турски вълци" - тази услуга трябва да се извършва от някого. Фокусът ми е бил винагиу какво е качеството на услугата и на каква цена. Те винаги няма да са хора с докторантура по ядрна физика. Ако има такива фирми, препоръчвайте ги", призова той Ризова.
"Първа , втора пета и седма зона - предстои да решим какво да правим. Но проблемът трябва да бъде решен малко по-нататък във времето. Имаме месец допълнително спрямо трета зона - Подуяне, Слатина , Изгрев", съобщи още той.
Упреци и саботаж
"Има различни възможности, не сме закъснели. Упреците ги слушам всеки ден. Няма тема, по която да няма упреци. Като във вица "с шапка , без шапка, боят винаги е гарантиран". Със сигурност са много къси сроковете, но в крайна сметка ние затова работим неуморно. Това е игра на котка и мишка между нас , като община, и други, които искат да вземат много пари без да добавят стойност.
Сроковете са свързани, защото постоянно има надлъгване, за да не се блокира процедурата, да не виси в агенцията за обществени поръчки. През цялото време усилие на едната страна е било да има нулева конкуренция, за да ни принудят.
Затова писахме кризисен план. За един месец от нулата почти постигнахме нормално сметоизвозване за райони, в които живеят хора колкото във Варна или в Пловдив", разказа още кметът на София.
"Борим се за максимално добра услуга на ниска цена, а другата страна се бори за максимално малко изисквания , на максимално висока цена. Гледате шеста зона и си давате отговорите. Там не се е действало на пазарни начала. Вижда се по цените, дадени на отделните зони", добави той.
Доклад за Топлофикация
Терзиев коментира и казуса с парното в София - в столицата е студено, а отоплението все още не е пуснато. По неговите думи, решаването на проблема не е в неговите правомощия, но той ще предприеме съответните инициатива за промяна на съответната наредба за пускане на парното.
"Топлофикация има дългове два милиарда и нещо. За мен единственият работещ вариант е дружеството да бъде дадено на концесия. Да се преструктурира дълга. Работя по доклад, с който да се възложи анализ - технически, финансов, правен, да се проверят настроенията на пазара.
Няма друго работещо решение. Това би позволило най-накрая тази организация да се деполитизира, да получим качествена услуга. Да почнем да си разбираме най-накрая сметките", каза Терзиев.