Терзиев втрещи: Ядосаха ме, затова...
Реакцията беше по-остра от обикновено - оправда се столичният кмет
Ядосаха ме много неща, затова и реакцията беше по-остра от обикновено. Това заяви пред БНТ кметът на София Васил Терзиев за смяната на на управлението на 6 общински дружества.
"Всички тези дружества - "Топлофикация София", "Център за градска мобилност", "Столичен автотранспорт", "Столичен електротранспорт", "Метрополитен" и "Софинвест", те имат отношение към качеството на живот на всички софиянци.
И какво се случва с тези няколко милиарда на година, които минават през тези дружества? Дали те се инвестират по предназначение е много важно за нас", обясни кметът.
"Едната група - Карлос Контрера и други защитници на доклада промъкват, че сме били за запазване на текущите ръководства. Не е вярно.
Това, за което се борим е в рамките на следващите 3-4 месеца да има прозрачни, честни конкурси, в които всеки един, който се интересува как са направени условията, да има пълна убеденост, че не са нагласени", каза Терзиев и допълни:
"Ние се борим да няма нагласени конкурси. Искаме най-добрите хора, независимо от политическа партия или безпартийни, да бъдат надзор и управляващи на тези дружества, през които минават милиарди на година.
Другата група казва: "Не, ще ги сменим на тъмно". Водим дебати за 2400 лв. доклад.
Трябва 46 човека от общинския съвет да гласуват "за", за да мине. С 31 гласа минават тъмни назначения на хората, които ще управляват "временно" няколко милиарда ресурси и още няколко пъти по толкова активи.
И временните, те стават постоянни, защото в онзи доклад една малка подробност е, че няма никакъв ангажимент за срок".
Новото "икономическо мнозинство" в Столичния общински съвет смени 19 души (от общо 26) в бордовете на шестте най-важни фирми. Всички те бяха с изтекъл мандат и от ПП-ДБ-СС внесоха доклад за провеждането на конкурси по нови правила. Подобен доклад имаше и Диана Тонова от БСП.
Драмите и скандалите за постовете обаче започнаха в сряда, когато се разбра за изненадващия контрадоклад на Карлос Контрера от ВМРО, Красимир Гълъбов и Севделина Петрова. С него те предложиха сегашните правила за избор на ръководители да останат, а до конкурса да се сменят членовете на бордовете.