Центърът на София стана малкият Багдад
Сирийците избягали от Женския пазар заради нашествието от иракчани, с които са врагове
Араби, негри и всякакви мургави субекти са окупирали територията между джамията Баня Баши, Женския пазар и Лъвов мост. Част от чужденците живеят тук от години, други са дошли при роднини, но много са бежанци. Сред тях обаче сирийците са малко. Оказа се, че иракчаните ги гонят. Отделно МВР всяка нощ провежда мащабни акции в района. Границата ни пък вече се пази с подкрепа от Фронтекс.
Сирийските бежанци по уличките около Женския пазар липсват. "Не идват вече тук, прекалено много тук станаха иракчаните, които те смятат за свои врагове", казва 24-годишният Ахмед или Сам, както го наричат приятелите му, цитиран от "Стандарт".
Те отиват директно в центровете от отворен тип и чакат да им дадат бързо бежански статут и да се присъединят към свои близки в Западна Европа.
По ул. "Симеон" до пазара можеш да видиш единствено икономически мигранти от Афганистан и Пакистан и тук-таме някой северноафриканец.
"Върнат ли ме в Афганистан, талибаните ще ме убият", казва Ахмед. Той седи на трегер край тротоара на ул. "Симеон" на метри от Женския пазар. Не иска да мисли кога ще го екстрадират към Джелалабад, където живее фамилията му.
"Тръгнах към Европа, защото талибаните гонят всеки като враг. Нападнаха ме до къщата ни, стреляха в гръб от 3 крачки, баща ми работи като охрана на германци", казва Ахмед и вдига фланелката си, за да покаже изходна рана на един от куршумите. През стомаха му има огромен 20-сантиметров прорез от операцията по ваденето на 3-те куршума от тялото му. Ахмед бил нападнат преди 3 месеца, а фамилията му от 7 братя и и сестри се местела на всеки в нова къща на всеки 2 месеца. "Като ни открият отново къде живеем, ще бягаме отново", казва той.
Ахмед платил 2500 долара, за да го прекарат до Европа.
"Нямам пари, за да тръгна на север. Полицията ни хвана в бус след границата, биха ни, макар че им показаха раните от операцията", разказва той пред "Стандарт". След това го закарали в Харманли, а оттам в общежитието от открит тип "Военна рампа". След като бил регистриран, сега чака да бъде разгледан статутът му, но е сигурен, че ще му откажат бежански статут и ще бъде върнат в Афганистан.
"Просто късметът ме е изоставил сега, но ще ми трябва, за да избегна връщането си в Афганистан", казва замислено Ахмед. Той работел дори в Китай като техник на мобилни телефони,
но там за 1-месечна виза искали по 5000 долара.
По уличките около Женския пазар в следобедното слънце се виждат хора с раници с багаж. Не е ясно къде отиват - или към нов хотел, или просто се движат в очакване на нощния трансфер към границата.
"2000 евро струва да те изведат от България на север", казва пакистанецът Рам. И той очаква да го екстрадират.
Българската полиция редовно в последните дни тараши хостелите около Женския пазар в търсене на нелегално влезли и пребиваващи в страната мигранти. За 3 акции са открити над 200 души. Само вечерта в понеделник от 200 проверени души 153 са били без документи и са доведени в полицейските управления за разпити и за предаването им на агенцията по бежанците, съобщават от МВР. Полицаи признават, че вечер при акция хващат по около 100 човека без редовни документи. Мигрантският натиск като цяло, се засилва. Вместо по 40-50 души на денонощие в последните дни граничните полицаи задържат по 100-200 души, които се опитват да минат браздата. На 13 август униформените задържаха 220 души, а в понеделник са задържани четири групи със 113 души нелегално преминали браздата.
Пакистанецът Рам "изгорял" с $2000
Пакистанецът Рам изгорял с 2000 долара, за да дойде до България през Турция. Толкова платил на каналджиите, за да го прехвърлят в Европа. Веднага след българската граница обаче го заловили. Сега е горд притежател на регистрационна карта и обитател на мигрантския център "Военна рампа".
"Обикаляме с моя приятел Итлиб пазара. Докато оправят документите, за да ни върнат обратно в Пакистан", казва Рам.
В родния си град Пешавар оставил 4 братя и 3 сестри. "Работех като багерист, но няма пари. Правителството не прави нищо, за да има работа. Умираме от глад в Пешавар", казва Рам. Той обаче няма 2000 евро, за да тръгне към Западна Европа.
"Идват тук хора, предлагат, но нямам парите. Имах единствено тези долари, но сега ситуацията е много трудна със затварянето на границите", разказва 28-годишният мъж.
Според него поне още месец-два ще мине, за да бъдат подготвени документите за екстрадицията обратно в Пакистан. Дотогава се чуди как ще изкара с една риза на гърба си и празен джоб. "Разчитаме единствено на храната във "Военна рампа", казва Рам. Той тръгнал към Европа, за да изкара пари за двете си деца - момиче и момче на 3 и на 1 година, и жена си.