$140 млн. за грам: Това е най-скъпото вещество в света
Интересно е, че името на материала, по-специално частта „фулерени“, е пряко свързано с неговата структура
Когато си помислите за най-скъпото вещество в света, какво ви идва наум? Може би злато? Дори не сте близо! Какво ще кажете за луксозни хранителни продукти като бял трюфел, хайвер или шафран? Те също са много скъпи, но не могат да се сравнят с най-скъпото вещество в света.
Индустриални материали като платина или тритий, които се използват за направата на светещи знаци, са по-нагоре в списъка.
Съществуват и по-незаконни вещества като кокаин, хероин и LSD, чиито цени за грам са много високи.
Но нито едно от тези вещества не може да се сравнява с материал, който може да се продаде за… 140 милиона долара за грам.
Е, какво е това вещество, което може да достигне такава безумно висока цена?
То е наречено със закачливото име „Ендоедрични фулерени, базирани на азотни атоми“. Сега кажете това пет пъти наобратно!
Но защо азотните атоми, базирани на ендоедрични фулерени, са толкова скъпи?
Защото материалът може да се използва в бъдещето. Или по-скоро за технологии, които тепърва ще се разработват. Той прави слънчевите леярни да изглеждат евтини за възобновяеми фотоволтаични генератори за отпечатване на клетки и модули, пише safenews.bg.
Ендоедричните фулерени, базирани на азотни атоми, имат потенциала да се използват за създаване на много малки и много точни атомни часовници – атомните часовници на бъдещето!
Атомните часовници са важна част от работата на GPS системите, което ги прави изключително важни за навигацията.
Проблемът е, че в момента атомните часовници са доста големи, говорим за размера на една стая.
Но използването на ендоедрични фулерени, базирани на азотни атоми, би могло да помогне настоящите атомни часовници да изглеждат като старите компютри на IBM до съвременния смартфон.
Това би могло да има огромни последици и за начина, по който използваме атомните часовници, разширявайки използването им отвъд навигацията.
Достатъчно малък атомен часовник би могъл да се използва за изключително точно определяне на местоположението на нещо. Както и за премахване на мъртвите зони на GPS чрез наличието на вграден атомен часовник.
Ендоедричните фулерени, базирани на азотни атоми, са разработени от оксфордски учени в „Дизайнерски въглеродни материали“. Те смятат, че в бъдеще дори смартфоните ще могат да имат атомен часовник в себе си.
Интересно е, че името на материала, по-специално частта „фулерени“, е пряко свързано с неговата структура. Това е „клетка“ от въглеродни атоми с азотен атом в тях.
Името „фулерен“ се отнася до тази „клетка“ и е намек за архитекта и философа Ричард Бъкминстър Фулър, който е известен със своите проекти, включващи характерни взаимосвързани триъгълници в геодезичен купол.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук