37-метрово ледено чудовище поразява с мащабите си СНИМКА

Прелюбопитен факт е, че снежният човек съществува наистина. Поне така твърдят криптозоолозите, като го наричат още Йети

Първият месец от годината предлага много зимни празници. На 18 януари светът чества Международния ден на снежния човек. Датата не е избрана случайно - „8“ символизира формата на снежния човек, а „1“ прилича на неговата пръчка или метла. Според Книгата с рекордите на Гинес на 26 февруари 2008 г. е завършен най-големият снежен човек в света, пише Телеграф.

Той има височина от 37,21 метра и е направен от жителите на град Бетел, американския щат Мейн.  Най-малкият снежен човек пък е изработен с часовникарска прецизност от Тод Симпсън в Онтарио, Канада. Фигурката обаче не е изработена от снежинки, а от силициеви сфери и платинени ръце. Постигнатият минимализъм е едва три микрона.

Поради краткия живот на тези скулптури все още не може да се разбере кога е започнала традицията по тяхната изработка. Най-ранни данни се откриват в „Чеслослов“ („Книгата на часовете“) от 1380 г. Тя е широко популярна през по-късното Средновековие и съдържа молитви, които трябва да се произнасят в определени часове според канона в чест на Господ, светии и Дева Мария. Именно на една страница там в дясното поле е нарисувана фигура на снежен човек. Артефактът в момента се съхранява в библиотека в Хага. 

Прелюбопитен факт е, че снежният човек съществува наистина. Поне така твърдят криптозоолозите, като го наричат още Йети. Според тях това е същество с бяла козина, наподобяващо снежен човек и е родом от Непал.

Най-малкият от тези видове е т. нар. малко Йети, или тех-лма, и обитава долината на река Чхоянг. Най-ранни рисунки на съществото има от 1500 г. Според очевидци то е високо около 1,4 м и има много заострена глава, прегърбени рамене и гъста козина с червеникави оттенъци, която покрива цялото му тяло. 

И докато това същество са го виждали малцина, то рекордът за най-много изработени снежни човеци вече е достояние на целия свят. В град Акабира, Хокайдо, на 28 февруари 2015 г. за 60 минути са създадени цели 2036 антропоморфни фигурки от сняг. 

На 16 януари тази година се чества и Деня на снега. Откога вали той на нашата планета, не е ясно, но най-големите снежинки, наблюдавани някога, са били с широчина колкото тиган - 30-40 см. Те са паднали по време на снежна буря през януари 1887 г. в американския щат Монтана. 

Почистването на пътищата е дежурният проблем на всеки зимен сезон. Но не и на международното летище „Дж Еф Кей“. Там през 1992 г. е пуснато в експлоатация най-голямото гребло за снегорин в света. То е с дължина 15,3 м и височина 1,24 м., като може да премести 31 кубични метра сняг наведнъж.

Метеоролози изтъкват, че с всяка година климатът става все по-нестабилен заради глобалното затопляне. Така на нашата планета се наблюдават температурни инверсии и страховити бури, характерни за необитаемите планети от Слънчевата система. Случайно или не само година след Рамковата конвенция на ООН по изменение на климата (от Рио 1992 г.) се случва и една от най-жестоките бури, вилнели в историята.

Тя убива около 300 души по източното крайбрежие на САЩ между 11 и 14 март 1993 г. Явлението е описано тогава от един метеоролог така: „Буря със сърце на виелица и душа на ураган“. Записаните икономически загуби също са рекордни до момента -  5,5 млрд. долара. 

Един човек обаче не се плаши от студа и това е украинецът Алексей Гуцуляк. Той държи рекорда за най-дълго време, прекарано в директен контакт на цяло тяло със сняг. На 25 януари 2013 г. той престоява зарит в партина за 60 минути и 8 секунди пред смаяните посетителите на Кирило-трильовския парк на град Коломия. 

8962 човека лягат, но облечени, в опита да подобрят рекорда за най-много снежни ангели, мърдайки ръце и крака. Опитът от 17 февруари 2007 г. е регистриран като успешен, а мястото е град Бисмарк, Северна Дакота. 

Рекордът за най-много паднал сняг на едно място на годишна база също е американски. За 12-месечен период от 19 февруари 1971 г. до 18 февруари 1972 г. в района на Парадайс, Вашингтонския парк Планина Рейниа, са паднали 31,1 метра сняг.

Швейцарци вдигнаха 12 м иглу

Най-голямото куполно иглу е направено преди петилетка в град Цермат, Швейцария. Екип от 18 души го конструира за 3 седмици. Височината е измерена 10,5 метра, а вътрешният диаметър е 12,9 м.

Един от най-големите специалисти по ескимоското ноу-хау е българинът Мартин Стефанов, живеещ в родината на Дядо Коледа-Лапландия. „Ако навън е минус 20 градуса, то в иглуто може да е минус 5, но трябва да има и вентилация, за да не ви свърши въздухът“, съветва Мартин. 

И все пак близо 60% от света никога не е виждал сняг, камо ли хората там да си правят иглута. Такива места са островите Самоа, Бора Бора, Бали и Хаваи, Тайланд, Малдивите. 

Вали червен с вкус на диня

Любопитен факт е, че понякога пада черен сняг, ако се формира в замърсени облаци. По-уникален е червеният сняг с вкус на диня. Той е засичан в Невада, а странният му цвят и мирис се дължат на комбинацията от  водорасли и ледени червеи.

Заради изменението на климата в последно време се наблюдават фантастични гледки, като например сняг в пустинята Сахара. В последния половин век това се случва четири пъти. За последно пясъчните дюни побеляха на 19 януари миналата година.