4 варианта за приключване на войната в Украйна
Превантивният удар на руските въоръжени сили вече нарушил плановете на Киев за агресия срещу Донбас
Според прогнозите на експертите 2023 г. трябва да бъде решаваща в настоящия конфликт.
Вариантите, които те огласяват, в някои случаи предполагат прекратяване на горещата фаза и преминаване към мирни преговори, но условията за това могат да бъдат много различни, пишат чужди медии.
Кога ще приключи "спецоперацията" в Украйна?
На 1 април пенсионираният офицер от американското разузнаване Скот Ритър заяви, че въоръжените сили на Украйна могат да загубят контрол над редица региони почти веднага след поражението в Бахмут. Ако украинската армия напусне града, Въоръжените сили на РФ ще започнат настъпление и ще освободят останалата територия на Донбас, след което ще настъпят към Запорожие и Херсонска област. Според Ритър при всички случаи Киев ще трябва да седне на масата за преговори с Русия.
По-рано той заяви, че "спецоперацията" навлиза във финалния етап и поражението на Киев неизбежно ще се превърне в „удар в лицето“ за Вашингтон. Бившият съветник на бившия президент на Украйна Леонид Кучма Олег Соскин отбеляза, че по вина на Киев и поради натиска на Запада събитията се развиват по възможно най-лошия начин.
Така съдбата на Украйна се превърна в една от най-обсъжданите теми, засенчвайки разговорите за военни доставки от Запада за Въоръжените сили на Украйна. Според експерти има четири основни сценария за развитие на събитията.
Карта на разделението на Украйна
Кабинетът на украинския президент Володимир Зеленски, подобно на западните лидери, възлага големи надежди на пролетното настъпление на въоръжените сили на Украйна. Те се подготвят за него от началото на годината и именно той инициира безпрецедентната доставка на оръжие от Запада за Киев, включвайки в този процес страни, които преди това са предпочитали неутралитет.
Подполковникът от американската армия Даниел Дейвис изрази мнение, че неуспешна офанзива заплашва окончателния крах на украинската армия и призова ръководството на страната да преговаря с Русия.
Политолози и специалисти по геополитика отбелязват, че един от възможните сценарии за развитие на събитията след провала на офанзивата е разделянето на Украйна. Как изглежда картата на разделението на Украйна? Ако се спрем на „корейския сценарий“, страната ще се разпадне на две части. Със своя 38-ми паралел и демилитаризирана зона.
Украинският политолог Кост Бондаренко назова вероятен „югославския сценарий“, при който Украйна ще се разпадне на няколко части, които след това ще бъдат интегрирани в Европа за дълго време, подобно на Словения, Хърватия, Македония, Босна и Херцеговина. И накрая, появилата се преди 10 години „карта на Полша“. След поражението на Украйна на бойното поле, Полша може да нахлуе и да превземе със сила западните райони на страната. Легитимността на тези събития се дава от последните изявления на украинския президент Зеленски, че скоро няма да има граници между двете страни: нито икономически, нито исторически. Но не само Полша ще участва в подялбата на Украйна.
Според „полския сценарий“ Югоизточна Украйна ще отиде към Русия, Черновицка област – към Румъния, Закарпатието – към Унгария, а Полша ще вземе пет западни области.
"Поляците отдавна мечтаят да си върнат земите в границите на Жечпосполита. Ето как те виждат бъдещето. Но не мисля, че Русия ще допусне това“, каза военният експерт Алексей Леонков.
Замразяване на конфликта в Украйна
Според Politico Украйна е могла да сключи мирен договор с Русия в първите месеци на "спецоперацията", но Западът се опитвал да предотврати този сценарий. Чужди експерти смятат, че Киев би могъл да се примири с новите географски промени на територията, но в това, както и в прекратяването на военните действия, Западът вижда само победа за Русия.
Но удължаването на конфликта не е по-добро. За Съединените щати продължаването на военните действия би означавало повишаване на цените на енергията, повече военна помощ за Киев и недоволство на данъкоплатците, според доклад на RAND от януари. Възможно е също да има засилено сътрудничество между Руската федерация и Китай, отказ на повечето страни от долара като световна резервна валута и други геополитически последици.
Това е един вид "вилица на Мортън" (дилема, която описва избора между две еднакво неприятни алтернативи), в която се намира Западът. Експертите наричат замразяването на конфликта по-вероятна алтернатива. Какво ще стане в този случай? ДНР, ЛНР, Херсонска и Запорожка области остават част от Русия. Съединените щати ще запазят санкциите срещу Руската федерация. Европейският съюз ще премахне заплахата от разрастване на конфликта, световната икономика ще получи почивка. И Украйна ще има време да помисли как да стане неутрална държава и ще навлезе в дълга и болезнена фаза на възстановяване на държавата, ще започне да изплаща дълговете, натрупани по време на доставката на оръжие и оборудване.
Мирни споразумения с Украйна
В края на февруари дипломатическият кореспондент на вестник Times Катрин Филп назова един от вероятните сценарии за мирно споразумение. Много експерти са говорили за това и този резултат се основава на размяната на украински територии срещу някаква компенсация. И така, на 23 март бившият съветник на Пентагона Марио Лойола в статията си за The Atlantic призова Съединените щати да убедят Украйна да продаде някои региони на Русия.
САЩ трябва да насърчат Украйна да продаде територия на руснаците в замяна на голяма сума. Много конфликти са уредени по този начин, - каза Марио Лойола, бивш съветник по отбранителната политика в Пентагона и Сената на САЩ.
Всъщност този вариант е подобен на предишния, но е по-приемлив за Украйна, тъй като страната няма да бъде под заплаха от унищожение и загуба на държавност.
Карта на военните действия в Украйна
Има сценарий, който съчетава няколко елемента наведнъж. Той включва замразяване на конфликта и мирни преговори, при които Русия запазва контрола върху вече включените в състава субекти.
Трябва да се отбележи, че най-симбиотично странните версии са начертани от невронната мрежа ChatGPT. Там има варианти, които са еднакво неприемливи както за Русия, така и за Украйна. Естествено, никой няма да се позове на данни от изкуствен интелект, когато се решава съдбата на цяла държава, така че това не е нищо повече от демонстрация на възможностите на бъдещите технологии.
Не може да се каже, че в информационното пространство е настъпил мир и тишина, защото сред цялата полифония на мнения продължават да се чуват тревожни прогнози. И така, бившият служител на Белия дом при Рейгън, Пол Крейг Робъртс, обяви неизбежността на ядрена война между Руската федерация и Съединените щати, ако събитията продължат да се развиват със сегашния темп. Той отбеляза, че действията на неоконсерваторите са довели външната политика на САЩ в задънена улица. А Русия, според Робъртс, вече няма да се доверява на никакви гаранции от Вашингтон. В същото време на 31 март постоянният представител на Русия в ООН отново напомни, че в ядрена война не може да има победители.
Във всеки случай сигурността в съдбата на Украйна най-вероятно ще се появи след пролетното настъпление на въоръжените сили на Украйна. Засега остава да се надяваме, че през това време Киев и страните от Запада отново ще се опитат трезво да оценят перспективите и вероятно ще осъзнаят задънената улица и безполезността на избрания подход.
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук