5 ужасяващи неща в САЩ, които са били нормални преди 100 години
Детският труд е бил навсякъде
Днес хората в Америка се ужасяват от много неща и не биха ги допуснали в ежедневието си заради хуманното отношение към останалите или заради общото добруване. Но преди 100 години е имало нормални за тогавашното общество гледки, от които днес ни побиват тръпки, пише bg-voice.com.
1. Детският труд е бил навсякъде
През по-голямата част от историята новороденото бебе обикновено се е считало като бъдещ работник и част от застрахователната полица за старост. Очаквало се е децата да работят от най-ранна възраст, помагайки във семейната ферма, домакинството или бизнеса. Към началото на 20-ти век, докато икономиката еволюира и урбанизацията продължава, децата са наети в голямо разнообразие от индустрии и занаяти.
Американското бюро по труда и статистиката проследява тези неща и казва, че в допълнение към традиционния селскостопански труд, преди 100 години децата от селските райони също са били заети в добива на полезни изкопаеми (добив, разбиване и изтегляне на въглища). В крайбрежните градове те ловели риба или да консервирали стриди. В градовете децата били наети в мелници и фабрики, като правели всичко – от стъклени изделия до текстил, кухненски съдове и пури. някои от тях били наемани като куриери, шофьори или чистачи.
2. Публичните екзекуции били събития с голяма посещаемост
През цялата си история в Съединените щати са екзекутирани около 15 000 души. Подобно на повечето страни и култури, смъртното наказание често е било публичен спектакъл. На последната публична екзекуция в страната са присъствали около 20 000 души, очаровани от факта, че екзекутиращият шериф е жена.
3. Улиците на градовете са били покрити с животински екскраменти и умрели животни
През 19 век градовете все още се индустриализират и разрастват, така че към зората на 20-ти век метрополиси като Ню Йорк все още зависят от стотици хиляди коне за доставка и транспорт.
Не би било необичайно преди 100 години да видим кози, патици, прасета или крави, които се разхождат из градовете в края на 19 и началото на 20 век. Понякога тези животни или конете, от които зависят всички, умират по улиците и трябва да бъдат изринати. Транспортирането на труп от няколкостотин килограма обаче е трудно и понякога телата на умрелите животни били оставяни да се разлагат за известно време, за стане товаренето им по-лесно. Заради разложените трупове на животни се носела зловонна миризма.
Друг проблем бил с миризмата от конски ексраменти. Конят може да остави на пътя между 15 и 35 килограма тор всеки ден, както и 4 литра урина. Някои смятат че автомобилите и асфалтът са създадени, за да сложат край на епохата на коня. Но някои историци смятат, че причината за появата им е търсенето на отговор за „Голямата криза с конския тор“.
4. Пиявиците са били използвани за лечение на болести
Датирайки от Египет преди около 3000 години, кръвопускането е медицинска процедура на древните култури по целия свят. Пиявиците често са били използвани в това отношение по различни причини.
Въпреки че лечението с пиявици на практика е изчезнала до средата на 20-ти век, тя останала като народно лекарство в някои места в Щатите. Пиявицата дори преживява възраждане в медицински кръгове през 21-ви век. Днес лекарите и медицинските изследователи използват пиявици, за да тестват и лекуват всичко – от рак до остеоартрит.
5. Маршовете на Ку-клус-клан са били нормални
Ку-клус-клан движението било толкова добре приета част от американското общество, че то публично спонсорирало фестивали, семейни събирания и състезания за красиви бебета. То дори било домакини на сватби и кръщенета. Освен това честите Ку-клус-клан маршове били нормална част от ежедневието.