7 града, които жегата може да изтрие от лицето на Земята
Според авторите на класацията това са най-горещите населени места в света, където са регистрирани едни от най-високите летни температури някога
Въпреки че има много изключително студени места по света – с рекордно ниски температури, като цяло Земята се затопля, пише американското издание The Travel.
Докато средната глобална температура се покачва с малко над един градус всяка година, много градовете по света стават непоносими за живеене в жегите.
И тук не става дума просто за неудобство, а за значителна заплаха за общественото здраве, инфраструктурата и цялостното благосъстояние на жителите им.
Пренебрегването на това предизвикателство не е опция, твърдят метеоролозите. Според тях държавните лидери и правителствата трябва да предприемат действия за смекчаване на ефектите от покачващите се температури, особено в гъсто населените градски райони, които усещат жегата най-интензивно.
Изданието The Travel описва седемте града, борещи се с екстремните горещини и предизвикателствата, пред които са изправени.
Според авторите на класацията това са най-горещите населени места в света, където са регистрирани едни от най-високите летни температури някога.
Финикс, щата Аризона: 50 градуса по Целзий
Този град е разположен в сърцето на пустинята Сонора и жителите му добре познават летните жеги. Въпреки това изменението на климата е на път да доведе до заличаването на Финикс, защото хората се изселват в търсене на прохлада.
Средните летни температури там варират между 43 и 48 градуса, жителите на града са свикнали да живеят с непрекъснато включени климатици и да търсят убежище на сянката.
На 26 юни 1990 г. във Финикс бяха регистрирани внушителните 50 градуса по целзий – най-високата температура, регистрирана някога в голям град на САЩ.
Доха, Катар: 50,4 градуса по Целзий
Всеизвестен факт е, че Доха притежава парещ пустинен климат, като средните летни температури там достигат 41 градуса. Жителите тук също са свикнали да живеят в условия на постоянна климатизация – в къщите си, в колите си и в обществените сгради. Там никой не ходи по улиците в жегите.
Въпреки това в столицата на Катар са регистрирани екстремните 50,4 градуса през юли 2010 г. – температура, която прекрачва границите на човешкия комфорт.
Това нарежда Катар до Буркина Фасо в класацията за най-горещите места по света.
Багдад, Ирак: 51,8 градуса по Целзий
Багдад също може да се похвали с горещ пустинен климат. Там средните летни температури достигат до зашеметяващите 41,4 градуса – жега, която може да накара дори най-издръжливите да започнат да се потят.
Градът обаче е носител на температурен рекорд – на 28 юли 2020 г. там са регистрирани 51,7 градуса. А медиите в страната съобщават за сериозен ръст на регистрираните случаите на топлинен удар.
Турбат, Пакистан: 53,7 градуса по Целзий
Този град може да се похвали със субтропичен пустинен климат и средни годишни температури над 39,4 градуса. Това е по-високо от средното за Пакистан, което превръща този град в най-горещия в страната.
Изменението на климата обаче тласка живака в термометъра още по-нагоре. Най-високата температура, регистрирана някога там, е 53,7 градуса. Това е станало на 28 май 2017 г.
Рафа, Саудитска Арабия: 54,4 градуса по Целзий
Рафа се гордее с класически сух пустинен климат. Средните летни температури там достигат изгарящите 45,5 градуса, но жителите са добре запознати с важността да останат добре хидратирани и да търсят сянка в жегите.
Там обаче също е поставен температурен рекорд – това се е случило на 25 август 2006 г., когато термометрите са показали 54,4 градуса. Това според климатолозите е доказателство за суровата сила на пустинното слънце.
Ал-Азизия, Либия: 58 градуса по Целзий
Този град също може да се похвали с горещ пустинен климат, като средните летни температури там достигат 40 градуса. Това със сигурност се квалифицира като горещо време, но не е като „климатичен ад“.
Въпреки това на 13 септември 1922 г. в Ал-Азизия са били регистрирани сериозни горещини, довели до редица смъртни случаи. Тогава термометрите показали 58 градуса.
Кувейт: 62,7 градуса по Целзий
Кувейт също може да се похвали с горещ пустинен климат. Жегата там не може да се опише като „просто горещо“, защото там е брутално горещо. Средните температури през лятото са 45 градуса.
Изменението на климата през последните десетилетия е направило живота в там непоносим за мнозина. Кувейт държи рекорда за най-високата измерена температура някога в Азия – 62,7 градуса. Тя е измерена на 8 юни 2019 г.