Абсурд: Западните политици изглежда умишлено изострят кризата с храните
Русия и Украйна, с помощта на Турция, изглежда все пак са достигнали до някакъв консенсус по отношение на това как ще се изнася жито от Украйна към останалия свят
През миналата седмица една новина сякаш не успя да се прокрадне успешно в медийното пространство, а е важна и показателна за ситуацията в света и абсурда, в който се оказа, че живеем заради т.нар. и насилствено натискано в обществото „ново нормално”, пише flagman.bg.
Русия и Украйна, с помощта на Турция, изглежда все пак са достигнали до някакъв консенсус по отношение на това как ще се изнася жито от Украйна към останалия свят. Това очевидно е много добра новина, особено след като в продължение на седмици слушахме само как руската блокада заради продължаващата „специална военна операция” или откровено „война”, е на практика единствената причина за това хората да седят гладни. Това би следвало и да значи, че кризата с храните приключи, да? Не.
Абсолютно недостатъчно е, поне така твърди западната преса.
Във Великобритания сега виновна за кризата е жегата. Високите температури са отговорни за рязкото повишение на цената на картофите, а във вестниците могат да се прочетат истории за това как посевите буквално се възпламенявали. Вметката е, че температурите там сега не са кой знае колко различни от тези в предходни години, просто картите на метеоролозите по телевизиите са оцветени в червено.
Всъщност навсякъде по света политиците следват политики, които изглежда умишлено проектирани така, че да задълбочат кризата.
В Европейския съюз, предложеният план за ограничаване на потреблението на електричество, който изобщо влиза на дневен ред заради... познахте – войната в Украйна, неизбежно ще доведе до ръст в цената не само на производството на храни, но и тази за транспортирането им.
В Канада, „обичаният премиер” Джъстин Трюдо, чиито политики по време на последната ковид вълна доведоха до пълен блокаж на транспортните услуги в страната, е задействал процедура, с която планира да „намали емисиите на азотен оксид”. В превод това означава, че фермерите ще бъдат ограничени за това колко точно изкуствена тор ще могат да използват. Фермерите пък са категорични – и с право – че това ще значи, че ще могат да произвеждат по-малко храни. По време на криза с храните.
Няма особена логика в подобно решение, тъй като в момента в света има недостиг на изкуствени торове, на храни, а цената на живота се покачва с всеки ден. Такъв ход изглежда като умишлено садистичен.
„Войната” срещу абсурдните политики на професионалните политици в Западния свят обаче изглежда все още не е загубена. Протестите на фермерите в Нидерландия, които започнаха преди десетина дни заради идеята на правителството да намали производството на храна и да „убие” бизнеса на дребните и средни производители, се разрастват. Те вече достигнаха до Германия и Полша, а наченки за организирането на такива се появиха миналата седмица в Испания и Италия.
Иначе някои от западните медии услужливо ни представят и алтернативи за това как сегашната криза с храните може да се реши.
Единият вариант е всички да се откажем от идеята да ядем органични храни, другата е да започнем дружно да ядем ГМО-та, а третата, според New York Times – абе, и канибализмът си има място, но сега ли е моментът?