Ако референдумът в Македония не успее – страната в изолация
Това коментира проф. Владо Бучковски в предавнето "Светът е бизнес"
За една година Македония направи сериозна крачка в своето евроатлантическо бъдеще. Това заяви професор Владо Бучковски, бивш министър на отбраната и бивш премиер на Република Македония, в предаването "Светът е бизнес" по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Николай Кръстев.
"Референдумът за името на страната е исторически момент за Македония. Насочен е към избора за присъединяване към ЕС. За жалост договорът с Гърция беше единственото възможно решение, за да се отворят вратите на НАТО и ЕС. Ясно е, че над 700 000 граждани на Македония ще гласуват за, но дали онези, които са против, ще се обединят, не се знае".
Това е вторият референдум в Македония след отделянето ѝ от бивша Югославия през 1991-ва година, коментира проф. Бучковски. Той допълни, че е съгласен, че настоящото допитване е продължение на това от 1991 г.
"Тогава се борихме за независимост, днес се борим да бъдем част от Нато и ЕС. Ще потвърдим своята държавност".
По преценка на Владо Бучковски в момента има от 1 300 000 до 1 350 000 гласоподователи. От друга страна, 250 000 – 300 000 са неопределените гласоподаватели, които не вярват в политиците и съответно които на последните избори вероятно не са гласували. Вярвам, че моментната кампания ще им даде тласък. Този референдум е консултативен.
Към този момент името Република Северна Македония е компромисът, който изглеждаше единствено възможен като логично решение. Ние първо трябваше да признаем своята идентичност, нашето културно наследство. За жалост, от друга страна, трябва да се правят компромиси, допълни още гостът.
"Ако референдумът не успее, няма да се разпаднем. Но Македония ще започне сама да загнива изолирана“, коментира Бучковски.
По думите му все повече млади хора ще напускат страната, а Македония ще става все по-неатрактивна за инвеститорите.