Американец получи фиш за $1,4 млн., заради... превишена скорост

Това не е била действителна глоба, а само начин да се гарантира, че шофьорът ще се яви в съда, където съдията ще определи действителната сума

На мъж от Джорджия е издаден фиш за превишена скорост на стойност 1,4 млн. долара за превишаване на скоростта с 90 мили (145 км/ час) в зона с 55 мили (88 км/ час).

Конър Като от окръг Чатъм бил шокиран, когато видял сумата, и затова се консултирал със служителите. Казали му обаче, че не е грешка и че трябва да се яви в съда през следващите няколко месеца, пише БГВОЙС.

При инцидента от миналата година Катон разказал пред WSAV-TV в Савана, че получил фиша през септември, след като бил спрян от щатския патрул на Джорджия за превишена скорост. Той каза, че е знаел, че ще получи супервисока глоба за превишена скорост, но никога не е можел да си представи, че тя ще бъде над един милион долара.

Като се обадил в съда с надеждата, че става въпрос за печатна грешка или грешка. Жената по телефона обаче му казала, че не е грешка и че ще трябва да се яви в съда два месеца по-късно през декември.

След това Като се свързал с адвоката по наказателни дела Снех Пател, който казал на новинарския канал, че

никога досега не е виждал подобно нещо.

Пател твърди, че в щата Джорджия максималната глоба за пътни нарушения и простъпки е 1000 долара. В случаите на утежнени простъпки глобата може да бъде 5000 долара, а гаранцията - до 10 000 долара, но никога 1,4 милиона долара.

В отговор на запитването на WSAV град Савана обясни, че глобата е електронна покана, генерирана автоматично от системата. Тя не е била действителна глоба, а само „място“ за нарушителя, тъй като случаите на превишена скорост изискват задължително явяване в съда.

Служителите обясниха, че системата автоматично поставя 999 999,99 долара като базова сума плюс други разходи и единственият начин за разрешаване на проблема с високия фиш е явяването в съда. В отговора се допълва, че практиката е в сила от 2017 г. насам.

Градът поясни, че заместителят не е имал за цел да плаши хората да се явят в съда, а програмистите са използвали най-голямото възможно число само за да подпомогнат изискването.

По този начин фишът за 1,4 млн. долара не е бил действителна глоба, а само начин да се гарантира, че Като ще се яви в съда, където съдията ще определи действителната сума.

Джошуа Пийкок, говорител на градската управа на Савана, разясни пред Асошиейтед прес, че

действителната глоба не може да надвишава 1000 долара

в допълнение към изискваните от държавата разходи.

Той добави, че след случая на Като съдът работи по коригиране на „заместващия език“ на системата, за да се избегне объркване в бъдеще.

Въпреки че случаят на Катон в крайна сметка беше разрешен, по-рано тази година жители на Уелс станаха жертви на измама, след като бяха набедени за фалшиви фишове за превишена скорост. В рамките на така наречената „измама с ферма за кости“ измамници в Англия и Уелс продават данните на невинни хора на шофьори, които приписват нарушенията си на пътя на други хора, за да избегнат наказание.