Американска "плаваща крепост" влиза в Средиземно море за учения с гръцките ВВС заради Турция
Самолетоносачът Dwight D. Eisenhower и още 12 военни кораба ще участват в провеждането на съвместни учения
Американският самолетоносач Dwight D. Eisenhower и още 12 военни кораба влизат в Средиземно море за провеждането на съвместни учения с гръцките военно-въздушни сили, съобщи гръцкият новинарски портал Newsbomb.gr.
По неговите данни самолетоносачът и цялата група ще влязат в събота в Средиземно море през Суецкия канал. Самолетоносачът ще се насочи към район южно от гръцкия остров Крит, където ще се проведат учения с гръцките ВВС.
Плавателната крепост ще се намира на границата на гръцката изключителна икономическа зона. В ученията ще вземат участие 8 самолета F-16, които ще излетят от летището Суда на остров Крит, а също четири самолета F-18, които ще излетят от Dwight D. Eisenhower, информира изданието.
Според него, това е първата съществена намеса на САЩ сред възникналата във вторник кризисна ситуация с Турция и тази намеса има особен символизъм, защото се извършва в момент, когато тревогата в региона не е спаднала.
Смята се, че с тази ход американците искат да покажат, че могат да играят ролята на рефер и да предотвратят всякакви настъпателни действия, които Турция може да предприеме.
Става дума за намерението на турския изследователски кораб Oruc Reis да извърши проучване за наличието на въглеводороди в изключителната икономическа зона на гръцкия остров Кастелоризо, което може да доведе до въоръжен конфликт между Гърция и Турция. Според турската страна, островът се намира на 2 километра от турската територия и на 580 км от континенталната част на Гърция.
Турската хидрографска служба в пристанищния град Анталия издаде във вторник международното известие Navtex за сеизмични изследвания, заявявайки, че те ще проведат от 21 юли до 2 август южно от гръцките острови Родос и Кастелоризо и югоизточно от Крит.
В Анкара бе обявено, че изследователският кораб Oruc Reis ще се намира в този регион. Засега Oruc Reis стои на котва в Анталия, но за един ден той може да стигне оттам в района на Кастелоризо и други гръцки острови.
По сведения на гръцките медии, в района около Кастелоризо и покрай турското крайбрежие вече се намират две групи от 25 турски военни кораба. По тази причина от няколко дни гръцките въоръжени сили са приведени в състояние на бойна готовност.
Гръцкият военен флот е разгърнат изцяло в Егейско море и е заел ключови позиции за наблюдение на всяко едно придвижване на турските кораби, твърди още порталът. На свой ред турската армия използва безпилотници, за да следи позициите на гръцкия флот. Недалеч от кипърското пристанище Ларнака се намират френски военен кораб, който също наблюдава положението.
Турция твърди, че гръцките острови нямат права върху морския шелф и изключителните икономически зони. На свой ред Гърция, позовавайки се на Конвенцията на ООН по морското право, заявява обратното и уверява, че е готова да отстоява своите интереси, включително с помощта на въоръжените си сили, ако се налага.