Американски журналист: В борбата с коронавируса карантината е признак на провал
Това показва опитът на Тайван, Южна Корея и Виетнам, твърди водещият на CNN Фарид Закария
Опитът на Тайван, Южна Корея и Виетнам показва, че ако дадена държава трябва да прибегне до мерки като широко затваряне на обществени места, тогава тя не е успяла в борбата си с коронавируса, заяви водещият на CNN Фарид Закария пред Fortune.
Успехът в борбата срещу пандемията може да бъде постигнат чрез умни и агресивни действия - тестване, бързо проследяване и изолиране на потенциалните пациенти, каза той.
ФАРИД ЗАКАРИЯ, водещ на CNN и наблюдател на The Washington Post: Да, разбира се, Клиф. Повтарям: това се отнася както за компаниите, така и за държавите. Ако погледнете Тайван, бих казал, че трябва да отделим много време за изучаване на опита на този остров. Те заслужават златна звезда за борбата срещу COVID.
24 милиона души са близо до Китай, а милиони туристи идват при тях от там. И все пак, само седем души са починали от коронавируса в Тайван. И между другото, това е отворена, много прозрачна демокрация. На всичкото отгоре разходите им за здравеопазване бяха само една трета от разходите на САЩ.
Какво са направили? Точно това, което казахте: те действаха бързо, агресивно и интелигентно. И най-умното нещо, което направиха, беше да се откажат от широкото затваряне. Широко разпространените затваряния са знак за провал. В този случай прибягвате до мощен, суров инструмент, с който унищожавате икономиката си. Изобщо не съм фен на мерките за изолация.
Вместо това тайванците заложиха на умно тестване, проследяване и най-важното, изолиране на потенциално болните хора. Така те се въоръжиха с хирургически скалпел, вместо с тежък чук.
Този избор е направен не само от Тайван. Южна Корея е същото. Сингапур е същото. Виетнам - като цяло също. Най-успешните държави в това отношение не въведоха карантина.
Карантината е знак за провал. Умното тестване, проследяване и изолиране са пътят към успеха. И ако успеете да установите този процес - тук, между другото, е нужен само умът, тъй като Тайван е демокрация като Южна Корея. Никой там не прибягна до полицейски мерки, които западните правителства нямат. Ако действате умно, успехът е възможен.
Компаниите трябва да обмислят това: как можете да получите най-много емисии при текущи разходи, като действате открито, интелигентно и прозрачно? Смята се, че тези държави са лишили от свобода изолираните си граждани. Но не ги ли лишаваме от свободата им, когато затворим цялата икономика? Това също е лишаване от свобода. Просто трябва да действате умно.