Анализатор: 3 фактора сочат, че краят на войната ще е през май или октомври 2023 г.

Виктор Андрусив, украински политик откроява два сценария: оптимистичен и песимистичен

Виктор Андрусив, украински политик и анализатор, е споделил в мрежата своето мнение за това кога ще настъпи краят на войната и защо, информира украинското издание "Фокус".

"Започнах да чувам много рядко въпроса кога ще свърши войната. Въпреки че в първите месеци той беше почти най-популярното нещо. За мен това е доказателство за изключителната сила на нашия народ.

Гордеем се с ВСУ, но трябва да се гордеем и с целия ни народ, който демонстрира огромна сила на духа. Фактът, че хората започнаха по-рядко да питат за края на войната, означава, че сме приели за себе си една възможност: само победа. А времето не е от съществено значение.

Но като анализатор искам да споделя с вас мислите си за това кога войната все пак може да приключи. И така, през последните няколко седмици се случиха поредица от събития, които според мен дават основание да се направят изводи за края на войната.

Първи фактор. Окупаторите въведоха 3-ти армейски корпус на фронта

Противно на плановете им - това не доведе до никакъв пробив. Ясно е, че за тях ще бъде още по-трудно да сформират нови корпуси, отколкото този 3-ти корпус, който всъщност не е решил нищо. Всъщност усилието при раждането на нови сили в Русия клони към нула. А всичките им нови батальони просто ще заменят износените и разбитите.

Втори фактор. Обстрелът сериозно е намалял

Все по-рядко се крием по време на въздушни тревоги, ракетите "Калибър" летят много рядко, както и X и "Оникс". На фронта феноменът "огнен вал" е почти изчезнал. Всичко това е доказателство за изчерпване на ракетните и артилерийските ресурси.

Не, те все още не са свършили и няма да свършат. Но врагът е принуден да започне да ги съхранява, защото разбира, че няма да може да ги попълни в дългосрочен план. Освен това до края на есента ще разполагаме с германски и норвежки ЗРК.

Трети фактор. Русия спря "Северен поток 1" и намалява доставките на газ за ЕС

Това вероятно е една от най-важните новини. Често се налагаше да поставяме под съмнение надеждността на нашите партньори и тяхната готовност да изпитват неудобства неудобства.

Сега Путин отново предприе стъпка, която не остави на европейците друг избор, освен да търсят начин най-накрая да се справят без руски газ. Припомняме, че ЕС употребява 83% от руския газ.

Тези фактори оказват голямо влияние върху развоя на войната. Изтъквам два сценария: оптимистичен и песимистичен.

Оптимистичният сценарий предполага, че през пролетта ще станем свидетели на много жестове на "добра воля" и на началото на преговорния процес. Това ще бъде съпроводено с прекратяване на военните действия и изтегляне на руските войски от редица окупирани територии. Мирните преговори ще приключат условно през май.

Формулата ще бъде приблизително следната: Русия ще се откаже от исканията си за денацификация и връщане на територията на Донбас и ще поеме отговорността за възстановяването на Украйна с отмяна на санкциите.

Украйна ще откаже да се присъедини към НАТО. Донбас и Крим няма да бъдат обсъждани. Основното условие за този сценарий е, че руският износ на петрол ще бъде значително засегнат от санкциите, които започват през декември.

Това ще бъде възможно, ако, наред с други неща, Индия и Китай променят позицията си по отношение на закупуването на руски енергийни ресурси.

Ако през януари Путин види, че финансовите му перспективи са на ръба на банкрута, воденето на война ще започне да губи смисъл.

В края на краищата, тази есен той ще налива пари в социалния сектор, за да задържи подкрепата за войната. 

Песимистичен сценарий. Китай и Индия подкрепят Путин и с финансите му всичко ще бъде наред. Но тази подкрепа ще бъде краткотрайна, тъй като през пролетта световната икономика ще започне сериозна рецесия и цените на енергията така или иначе ще спаднат.

Путин ще използва зимата, за да укрепи максимално новите си сили и да ги хвърли в боя през март и април. Тези сили няма да могат да покажат резултати, но интензивните боеве ще продължат до юли-август, докато не се повтори ситуация като тазгодишната.

Тогава Путин ще трябва да направи жестове на добра воля и да седне на масата за преговори, които ще приключат условно през октомври. Така че оптимистично - май, песимистично - октомври.

 

 

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук