Анализатор: Полша се готви за война, купува ударно оръжие

В интервю за MONDO сръбският военно-политически анализатор Александър Радич разкрива каква подготовка прави Полша за евентуална война. „Това са ненормални количества оръжия“, твърди той.

В първата част на интервюто за MONDO военният и политически анализатор Александър Радич говори за боевете в Бахмут, както и за Китай като фактор, чието окончателно решение се очаква с нетърпение от целия свят. В продължението на разговора за войната в Украйна, Радич се позовава на предоставянето на военна помощ на Украйна и също така говори за Полша, страна, която усилено се готви за война. Полша планира да стане една от най-големите военни сили на Стария континент, докато Украйна ще получи ракетни системи Leopards и Patriot през втората половина на 2023 г.

 „Полша вече се примири с идеята, че може да има война. Подготвя нацията за възможността от война в даден момент. Те са най-активните поддръжници на американците в оказването на помощ за Украйна. Полша поръча ненормално количество оръжия спрямо предишните критерии, през последните 30 години няма прецедент някой да поръчва толкова много оръжия - 1366 танка, стотици гаубици, артилерия и това е само началото на историята, пише "Труд".

Те радикално укрепват армията, обучават населението и е изпратено съобщение до населението да се готви за война. Що се отнася до Молдова, там се случва същото като в Полша, просто нямат такова ниво на организация. Румъния също се готви, защото са поръчали американски Леопарди. Молдова е в неловка ситуация. Не е, но на практика може да се разглежда като част от блока на НАТО в политически смисъл. Русия има 400-километрова граница с Украйна и също толкова с Молдова“, казва Радич.

Полша е инвестирала огромни пари в отбранителната система и инвестицията ще се измерва в десетки милиарди долари. Тя купува повече от 1000 танка K2, 672 самоходни гаубици K9 и 288 многоцевни K239 само от Южна Корея. От тях повечето танкове и гаубици ще се произвеждат по лиценз в Полша. Бизнесът със Сеул не спира дотук, тъй като Варшава също поръча от тях 42 бойни самолета FA-50.

Освен от Далечния Изток, Полша купува оръжие и от традиционно най-големия си съюзник - Съединените американски щати. Така от Вашингтон ще бъдат закупени 366 танка M1A2 Abrams, от които 250 са в най-новия вариант SEPv3, а в процес на договаряне са поне 20 многоцевни ракетни установки HIMARS, които са си изградили име на бойното поле в Украйна (Варшава планира да купи повече от 200). Цели 92 щурмови хеликоптера Apache 64E се закупуват от американците, а полските ВВС ще бъдат модернизирани с 32 бойни самолета от пето поколение F-35A.

„Най-големият доставчик на украинската армия е руската армия“

„Американците бяха и остават основният арсенал на украинската армия. Леопардите и системите "Патриот" са само част от историята. Най-голямо количество оръжие редовно пристига от американците, защото те искат да е публично видимо как и с какво помагат и техните съюзници. Германците са дали много досега. Очевидно те не са имали дългосрочна представа за списъка с активи, от които може да се нуждаят. Украинските танкове са изхабени от войната. Факт е, че до вчера най-големият доставчик на украинската армия беше руската армия, защото те имаха най-голяма помощ с пленяването на руска техника. В първата фаза на войната руснаците оставиха пълни танкови механизирани батальони, но тази техника беше износена. Бойни загуби, повреди, щети, изразходвани ресурси, те се сблъскват с всичко това.

Руските и украинските военни сега са в надпревара за ресурси. Украинците търсят ресурси от Запада, а руснаците трябва да се задоволяват сами. И на двете страни не им е лесно. Руснаците имат много повече ресурси, но на бойното поле се появява много остаряла техника и това говори много за ситуацията с руснаците. Появява се техника, произведена през 1940 и 1950 г. Говорим за артилерия, ясно е, че те имат проблеми с доставките и производството, тоест с обновяването на техниката, която е износена във войната, докато украинската страна има политика на просене и получаване. Американците бяха основните доставчици на украинската армия. Искат да останат, но и да покажат ясната готовност на останалите”, завършва Радич.

Германия се съгласи да достави на Украйна 178 танка от по-старата версия на "Леопард I". Това решение беше взето от Съвета за сигурност на Германия, а Дания и Норвегия ще участват в това дарение. По неофициална информация една част от танковете трябва да пристигнат в Украйна до лятото, а другата - в началото на 2024 г., съобщи по-рано британският "Ройтерс".

Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук