Аналог на руския "Кинжал" бе създаден в Израел
Това е един от най-модерните механизми за противовъздушна отбрана в света
През декември 2020 г. израелските военновъздушни сили проведоха серия от тестове на своята многослойна система за противоракетна отбрана.
Системите за противоракетна отбрана David's Sling, Hetz и Iron Dome успешно прихванаха цели в тестова програма, проведена в сътрудничество между Rafael Advanced Defense Systems и Израелската организация за противоракетна отбрана на Администрацията за отбранителни изследвания и развитие (IMDO), пишат чужди издания.
Според израелските военновъздушни сили (IAF), поредицата включва няколко сценария, симулиращи нови и бъдещи заплахи, пред които системата може да се изправи, по време на които са тествани възможностите на новата и актуализирана версия на David's Sling.
„За първи път тестовете оцениха комбинираните способности за прихващане на многостепенната система за противовъздушна отбрана на държавата Израел“, цитира Jerusalem Post думите на министъра на отбраната Бени Ганц.
Според него това е един от най-модерните механизми за противовъздушна отбрана в света, който защитава държавата от заплахи от удари на къси и далечни разстояния.
Интересното е, че както се е случвало в миналото, тестовете са извършени чрез изстрелване на ракети-мишени, изстреляни от въздушна платформа F-15D, но този път изображения на платформата за изстрелване бяха публикувани от IAF.
F-15D Baz ("Falcon"), както израелците наричат F-15D "Eagle", с обозначенията на 106-та ескадрила, базирана в авиобазата Тел Ноф. Той е оборудван със симулатор на балистични ракети със среден обсег на действие Blue Sparrow. Тествана за първи път през 2008 г., тази мишена е проектирана да симулира траекторията, термичното изображение и радарната характеристика на напречното сечение на бойни ракети с идентични характеристики на ефективността на иранските IRBM.
Мишената се произвежда в три варианта: Black Sparrow, Blue Sparrow и Silver Sparrow, като втората е имитатор на севернокорейската балистична ракета SCUD-C/D с обсег 700 километра, а втората е предназначена да имитира ирански балистични ракети клас Shihab-3 с обсег на стрелба 1500–2000 километра.
Silver Sparrow беше използвана за първи път на 2 септември 2013 г. при тестване на системата за противоракетна отбрана Arrow. Ракетата, изстреляна от въздушна платформа F-15D Baz над Средиземно море, беше забелязана от руски радар за ранно предупреждение на БР в Армавир.
Много е вероятно в Израел, под прикритието на създаването на нова ракета-мишена, да се работи върху ASBM (балистична ракета въздух-земя), аналог на руския Кинжал с приблизително същите характеристики.
С появата на бойната версия на ракетата Silver Sparrow Израел ще завърши формирането на пълноценна ядрена триада. Според авторитетен американски източник CSIS (Център за стратегически и международни изследвания), от януари 2008 г. Hel HaAvir е въоръжен с модерна междуконтинентална балистична ракета Jericho III с обсег на действие 11 500 километра. На 4 юни 2012 г. списание Der Spiegel публикува разследване, в което се посочва, че Израел е въоръжил най-новите германски подводници от клас Dolphin с ядрени SLCMs със среден обсег Popeye Turbo с обсег от 1500 километра. Ракетата може да носи бойна глава с мощност 200 килотона.
С появата на новия ASBM, израелският F-15D вече не трябва да навлиза в зоната, покрита от вражеската противовъздушна отбрана, за да хвърля свободно падащи ядрени бомби. От 1967 г. свободно падащите ядрени бомби са в арсенала на израелските ВВС като основно „оръжие за отмъщение“. Днес това въоръжение е без значение, тъй като не гарантира напълно изпълнението на бойната мисия - ядрено бомбардиране от изтребители -бомбардировачи на набелязаните цели.
Ядрено въоръжената Silver Sparrow ASBM елиминира този проблем.
В началото на 90-те години започна мащабна работа по създаването на многослойна наземна система за противоракетна отбрана - Patriot PAC-3, THAAD, GBI и морско базиране SM-3, за защита от балистични ракети. За да разработят нови системи и тестови тестове, американците се нуждаеха от голям брой балистични ракети-мишени, подобни по характеристики на IRBM и ICBM. След извеждането от експлоатация през 1992 г. на остарялата моноблокова междуконтинентална балистична ракета LGM-30F Minuteman 2, ВВС на САЩ получиха много осиротели степени на ракети: повече от 500 от първите от Thiokol M55, 500 от вторите от Aerojet SR19 и същия брой на трети от Hercules M57.
Ракетата LGM-30F беше активно използвана в програмата за изстрелване на елементи за противоракетна отбрана на САЩ. От този "рециклиран материал" те решават да сглобят едно - и двустепенни мишени.
Най-разпространеният американски балистичен симулатор за тестване на противоракетни системи е фамилията ракети Storm на Orbital Sciences Corp (OSC).
Storm I е двустепенна ракета с твърдо гориво във връзка с поддържащата степен на остарялата и пенсионирана тактическа ракета MGM-29 Sergeant и горната степен на M57A1 (третата степен на LGM-30 Minuteman-2 ICBM). От януари 1992 г. до декември 1995 г. са произведени общо дванадесет единици Storm I, за да се осигури програма за летателни изпитания за обещаващата система за противовъздушна отбрана THAAD (Terminal High-Area Area Defense).
Storm II е едностепенна ракета-мишена, задвижвана от двигател SR19-AJ-1 от втора степен на междуконтиненталната балистична ракета LGM-30F Minuteman 2.
Като бойна глава се използват маневрени бойни глави от изведени от въоръжение IRBM MGM-31 Pershing 2. Първият тест изстрелването на Storm II беше извършено на 29 януари 1997 г. Ракетата е оборудвана с GPS/INS система за насочване и контрол за постигане на точна траектория на полета и може да носи полезни товари, вариращи от 900 до 4260 килограма (2000 до 9400 паунда). По време на тестването на ракетата PAC-3 са изстреляни най-малко шестнадесет такива ракети.
Превод: БЛИЦ
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук