Апокалипсисът е близо: В САЩ мидите се варят в черупките си

Пътищата се топят от жега

От години Джаки Стоун е морски биолог в лабораторията в Бодега. И за всички тези 15 години тя не е виждала нещо подобно – голяма част от мидите по скалите били измрели. Стоун веднага провежда изследване и установява, че не стотици, а десетки хиляди миди са загинали, съобщава CNN. Причината – те са се сварили от жегата. 

Стоун е виждала малка група от миди да умират заради топлото време в Калифорния, но е и в такива мащаби. Когато мекотелите са живи, техните черупки са плътно затворени. Умрат ли – те се разтварят.

Калифорния, подобно на голяма част от Европа, също бе ударена от гореща вълна. Температурите скочиха тройно от очакваните за месеца. На 10 и 11 юни в Санта Роса, намираща се на около 20 мили от Бодега, са измерени близо 40-градусови жеги. Мидите изпитват трудности да оцелеят при температура около 35 градуса.

В Южна Дакота бе отчетена температура от 38 градуса, а пътищата започнаха да се размекват. Подобен проблем имаше и Германия преди дни, когато трябваше да наложи ограничение от 120 км/ч на магистралите си, защото жегата започна да разтапя асфалта. През следващите дни, температурата в Южна Дакота ще скочи още повече и ще стигне 41 градуса.

Европа обаче е на път да се отърве от горещата вълна, като според метеоролозите се задава по-хладно време, а облакът, дошъл от Сахара, вече е преминал. Жегата бе причина за огромни пожари на стотици хектари площ в Испания. Във Франция бе отбелязана и най-високата температура някога – 45,9 градуса. Предишният рекорд бе поставен от горещата вълна през 2003 година.