Археолози откриха в Турция с какви дрехи са се обличали хората преди 9000 г
За голяма изненада тъканта на облеклото им не е нито вълна, нито лен
В град Чатал-Хуюк, който е основан преди около 9 хиляди години на територията на съвременна Турция, археолози са открили изкопаеми текстилни изделия.
Преди това експертите смятаха, че местните жители са използвали вълна или лен за производството на плат. Проучването показа, че материалът има съвсем различен състав, пише Phys.
Разкопките в древния град приключиха през 2017 г. Тогава археолозите откриха още няколко нови парчета древен материал. В резултат на това учените са установили, че възрастта им е приблизително 8500-8700 години.
Изследването на тъканите е поръчано от Лиза Бендер Йоргенсен, която работи в Норвежкия университет, и Антоанет Рас Айхер от Университета в Берн. За да създадат дрехи за себе си преди почти 9 хиляди години, представители на неолита са използвали специално ликово влакно. Това е резултатът, показан от анализа на материала, извършен от експерти.
Тези проби, които са намерени на мястото на разкопките, са направени от ликово влакно от дъб. Струва си да се отбележи, че тази тъкан е най-старата в света, която е оцеляла и до днес.
Ликовото влакно присъства в дървета като дъб, върба и липа между самата дървесина и кората. Дървото се използвало за построяване на къщи, а влакната са били използвани за направата на дрехи, които били достатъчно здрави и надеждни.
Изследователите добавят още, че местните не са отглеждали лен и не са донасяли ленени материали от други градове. Използваха само онези ресурси, които са били на една ръка разстояние.
Превод: БЛИЦ