Археолози се натъкнаха на уникална находка от преди 1700 години във водите край Тунис (ВИДЕО)

Археолози откриха широка мрежа от подводни руини, представляващи останките на древен римски град, познат някога като Неаполис. Градът е бил заличен от лицето на земята от мощно цунами преди около 1700 години.

Драматичните подводни открития включват улици, монументи и около 100 резервоара, използвани за производството на гарум – ферментирал сос от риба, популярен деликатес в древен Рим и Гърция. Това вероятно е било съществено перо в икономиката на Неаполис.

Експедиции в търсене на Неаполис се осъществяват от учени на Тунизийския институт за национално наследство и италианския университет "Сасари" и се провеждат от 2010 г. насам, но откритието идва едва сега благодарение на благоприятни метеорологични условия.

„Това е голямо откритие“, казва Мунир Фантар, ръководител на екипа пред Агенция Франс прес. „Находката ни позволява да определим със сигурност, че Неаполис е бил голям център в производството на гарум и осолена риба, вероятно най-големият в древноримския свят.“

Университет "Сасари"

Руините се простират на площ от порядък на 200 хиляди квадратни метра (20 хектара), казват учените. Според тях е видно, че Неаполис е бил погълнат от цунами, предизвикано от земетресение на 21 юли 365 г. от н.е.

Това събитие е било документирано от историка Амиен Марселин. За същото природно бедствие се смята, че е предизвикало съществена разруха в Александрия, Египет и на гръцкия остров Крит.

Тъй като по това време не са разполагали с измервателни уреди, историците са описали земетресението като състоящо се от 2 силни тремора, а в наши дни се смята, че по-силният от тях е бил с магнитут от 8 по Рихтер. Знае се, че земетресението е било достатъчно мощно, за да измести о. Крит с 10 метра.

Неаполис е бил официално основан през 5-и век пр. Хр., а името му означава „нов град“ на гръцки. Останките му са открити под водата край бреговете на североизточен Тунис, популярна туристическа дестинация, известна със своите занаяти и най-вече грънчарство.

Градът е сменял владетелите си неколкократно, което го превръща във важен исторически център в региона на Северна Африка.
Това, което прави находката още по-интересна и значима, е липсата на много писмени римски сведения за града, вероятно по политически причини …

Хората от Неаполис са били в коалиция с картагенците по време на Третата пуническа война през 149 – 146 г. пр. Хр., преди Рим да победи и да завладее региона.

„Ние търсехме пристанището и подводните наблюдения ни позволиха да различим следи, които ни дават сигурност, че Неаполис е пострадал от земетресението през 365 г.“, казва Фантар пред AFP.

Агенцията е направила видео с кадри от подводните изследвания, които може да видите:



Източник: Мегавселена