Asia Times с горещи новини за новата Студена война: САЩ, Русия и Китай в луда надпревара с ядрени оръжия
САЩ, Русия и Китай наскоро демонстрираха своите ядрени способности в изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети (ICBM) и стратегически учения
Световните ядрени гиганти показват мускули в нови изпитания на ракети с голям обсег, докато играта с високи залози за възпиране и надмощие навлиза в опасна нова фаза на Студената война.
САЩ, Русия и Китай наскоро демонстрираха своите ядрени способности в изстрелвания на междуконтинентални балистични ракети (ICBM) и стратегически учения, отразяващи продължаващите усилия на всяка нация да модернизира и подобри своите способности на фона на нарастващото глобално напрежение, пише Asia Times.
На 5 ноември Военновъздушните сили на САЩ изстреляха междуконтинентална балистична ракета Minuteman III от базата на космическите сили Ванденберг, Калифорния, за да тестват способностите за много бойни глави и надеждността на ядреното възпиране. Ракетата прелетя 6700 километра до тестовата площадка Рейгън и данните, получени от теста, се очаква да насочат прехода към предстоящия LGM-35A Sentinel.
Тестът на САЩ следва широкомащабното ядрено учение на Русия на 29 октомври, наблюдавано от президента Владимир Путин, който определи учението, включващо междуконтинентални балистични ракети Yars, ядрени подводници и бомбардировачи Ту-95, като симулация на ответни удари в отговор на намесата на Запада в Украйна . Путин подчерта поддържането на готови, модерни ядрени сили.
Тестът на междуконтиненталната балистична ракета на Русия беше предшестван от теста на ракетните сили на Китайската народноосвободителна армия (НОАК) на 25 септември, който изстреля междуконтинентална балистична ракета в Тихия океан в рядка публична демонстрация. Тестът на Китай беше възприет като послание на фона на модернизацията на противоракетната отбрана на САЩ, демонстриращо нарастващия ядрен арсенал на Китай.
Нова надпревара във въоръжаването
Докато ядрените суперсили демонстрират своите военни способности и преоценяват стратегическите си позиции, възниква нова надпревара във въоръжаването. Те се състезават, за да демонстрират силата си и да възпират потенциални заплахи в бързо променящия се глобален пейзаж на сигурността.
Asia Times написа през март 2024 г., че САЩ обмислят да превъоръжат своите междуконтинентални балистични ракети с множество независимо насочващи се летателни апарати (MIRVs) в отговор на бързото ядрено натрупване на Китай, потенциално нарушавайки Новия договор за контрол на оръжията START с Русия.
Стратегическото командване на САЩ (STRATCOM) подчерта необходимостта от преразглеждане на разполагането на MIRV, за да се противопостави на разширяващия се ядрен арсенал на Китай, който се очаква да достигне 1000 бойни глави до 2030 г.
Междуконтиненталните балистични ракети LGM-30G Minuteman III, които в момента са оборудвани с една бойна глава, имат способността за разгръщане на MIRV. Бъдещите междуконтинентални балистични ракети LGM-35A Sentinel могат да бъдат конфигурирани по подобен начин.
Що се отнася до Русия, Ханс Кристенсен и други писатели споменават в статия от март 2024 г. за Bulletin of Atomic Scientists, че Русия е близо до завършването на продължилите десетилетия усилия да замени своите ядрени системи от съветската ера с модерни версии.
Това усилие се ръководи от желанието да се поддържа паритет със САЩ, да се компенсират по-слабите конвенционални сили и да се противодейства на възприеманите заплахи от противоракетната отбрана на САЩ.
Кристенсен и други казват, че модернизацията на Русия включва разполагането на усъвършенствани междуконтинентални балистични ракети като RS-28 Sarmat, която може да се похвали с по-голям обсег и по-голям капацитет на полезен товар.
Те споменават, че въпреки неуспехите, като неуспешни тестове и забавяния, руски официални лица твърдят, че тези нови системи подобряват националната сигурност и способностите за възпиране.
Модернизацията на руския ядрен арсенал, съчетана с ясни ядрени заплахи на фона на войната в Украйна, засили глобалните опасения относно дългосрочните стратегически намерения на Русия и потенциала за надпревара във въоръжаването.
Оценявайки модернизацията на китайския ядрен арсенал, Хю Джан споменава в статия от октомври 2024 г. за Bulletin of Atomic Scientists, че септемврийският тест на междуконтинентална балистична ракета на Китай подчертава стратегическите му мотиви да засили своите способности за ядрено възпиране.
Джан казва, че тестът, включващ ракета DF-31AG, изстреляна от остров Хайнан, бележи първия тест на ICBM с пълна траектория на Китай в международни води от 1980 г. насам.
Той споменава, че този ход, обявен за част от рутинното годишно обучение, има за цел да демонстрира оперативната и надеждна ядрена сила на Китай на фона на последните вътрешни предизвикателства и външни подозрения.
По отношение на способностите, той казва, че DF-31AG, пътна мобилна ракета с обсег до 12 000 километра, подобрява способността на Китай да достига цели в континенталната част на САЩ, укрепвайки позицията му за възпиране.
Джан отбелязва, че публичното публикуване на снимки от изстрелването означава промяна към по-голяма прозрачност и доверие във военните способности на Китай.
Джан казва, че тестът се разглежда като директно послание към САЩ, подчертавайки готовността на Китай да се противопостави на всякакви ядрени заплахи, особено в контекста на потенциални конфликти около Тайван.
Той отбелязва, че стратегическите последици подчертават развиващата се ядрена стратегия на Китай при президента Си Дзинпин, която се фокусира върху поддържането на стабилен капацитет за втори удар и възпирането на ядрената употреба на САЩ.
С разширяването на ядрените арсенали и затягането на конкурентните съюзи, нова ера на многофронтово ядрено възпиране предефинира динамиката на глобалната сила.
В статия от юни 2021 г. в рецензираното списание China International Strategy Review, Луо анализира ескалиращата ядрена динамика сред САЩ, Русия и Китай, подчертавайки преминаването от биполярна към триадна структура на ядрената сила.
Луо казва, че тъй като САЩ и Русия ускоряват ядрената модернизация – укрепвайки своите арсенали с напреднали технологии като бойни глави с ниска мощност и хиперзвукови ракети – Китай се е превърнал в значителен ядрен играч, макар и с много по-малък арсенал.
Той посочва, че този напредък съвпада с изоставянето на няколко договора за контрол на въоръженията, включително Договора за ядрените сили със среден обсег (INF), който преди това помогна за ограничаване на разпространението на ракети.
Луо споменава, че възходът на Китай поставя под въпрос ядрения баланс между САЩ и Русия, създавайки сложни тристранни отношения. Въпреки че САЩ призоваха Китай да се присъедини към преговорите за контрол на оръжията, последният отказа, позовавайки се на сравнително скромните си ядрени запаси и предпочитанията за многостранни дискусии за разоръжаване с петте постоянни членки на Съвета за сигурност на ООН.
Подчертавайки необходимостта от преминаване от предишните рамки за ядрено възпиране от ерата на Студената война, Кей Янсен споменава в статия от февруари 2024 г. за Joint Force Quarterly, че САЩ трябва да модернизират своите стратегически рамки за възпиране в отговор на ядрената заплаха, отправена от Китай, Русия и други потенциални противници с ядрено оръжие.
Янсен казва, че докато тези почти равностойни противници и техните партньорски нации разширяват ядрените си способности и задълбочават сътрудничеството, САЩ са изправени пред безпрецедентни предизвикателства при поддържането на ефективно възпиране.
Янсен казва, че министерствата на отбраната (DOD) и на енергетиката (DOE) на САЩ предприемат цялостен ремонт на американския ядрен арсенал и командна инфраструктура.
Въпреки това тя подчертава, че интелектуалното съживяване е също толкова важно, тъй като десетилетията на съсредоточаване върху по-слабите във военно отношение противници са подкопали стратегическото мислене, необходимо за ефективно възпиране на днешните конкуренти с ядрено оръжие.
Янсен посочва, че сложността на съвременните заплахи изисква нови стратегии за възпиране, които отчитат взаимосвързания и комплексен характер на потенциалните конфликти.
Тя се застъпва за цялостна стратегия, която съчетава всички национални сили и набляга на разбирането на стратегическите култури на противниците, за да се управлява ескалацията и да се поддържа надеждно възпиране сред конкуренцията на великите сили.