"Асошиейтед прес": Подслушаха тел. разговори на руски бойци и ето какво се разбра
Обажданията предлагат рядък поглед към войната през очите на руснаците
Докато войната в Украйна навлиза във втората си зима, руската армия има нарастващ брой войници, които искат да избягат от фронта възможно най-бързо. Това се доказва от многобройни прихващания на телефонни разговори, с които са се запознали журналисти от "Асошиейтед прес".
Обажданията предлагат рядък поглед към войната през очите на руснаците - гледна точка, която рядко попада в западните медии.
Те също така ясно показват как се е развила войната: от професионалните войници, които първоначално започнаха военните действия, до мъже от всички слоеве на обществото, принудени да служат в изтощителни условия“, пише изданието.
Журналистите от AП са проверили самоличността на хората, чиито гласове се чуват в тези обаждания у дома, и са разговаряли с техните роднини, а в някои случаи дори със самите войници, някои от които все още воват в Украйна.
"В тези обаждания звучат гласове на мъже, които не са избягали или не са успели да избягат от мобилизацията. Някои не са имали нито пари, нито образование, нито възможности. Други вярват в патриотичния дълг", пише АП.
Тези мъже казват на познатите си на всяка цена да избягват мобилизацията. Ако обстоятелствата не позволяват да се избегне отиването на фронта, тогава е по-добре човек да се запише като „доброволец“ или подпише договор с някоя „ЧВК“ като „Вагнер“.
И всичко това, защото мобилизираните са най-безправната категория хора в руската армия, които са използвани в битките.
Командването се грижи за професионалните военнослужещи на договор: те излизат в отпуск, имат възможност нормално да си изперат дрехите и да се изкъпят, добре са осигурени с храна и вода. В същото време мобилизираните са в статута на хора, за които никой не се интересува.
"Стигна се дотам, че имаше локви, започна да вали и момчетата изриха всички локви и пиха. Заваля сняг, но той дори не стигна до земята, момчетата го хванаха и го ядоха”, казва такъв мобилизиран за “качеството” на осигуряване на подразделението им с питейна вода.
Смъртността в частите, формирани от мобилизирани, често достига 30%, както се разбира от прихванатите разговори.
Войниците се оплакват, че е станало норма, когато никой от цяло подразделение не се върне от битка. В същото време е невъзможно да се върнат законно в Русия. Тези, които искат да избягат, са заплашвани с разстрели и съд.
Изданието цитира и случая с един руски войник, който успява да получи 10-дневен отпуск, когато един от братята му загива при катастрофа у дома, а вторият остава осакатен и няма кой да се грижи за него.
Но когато боецът пристигнал в Русия, той разбрал, че е регистриран като дезертьор, въпреки че имал в себе си всички документи за отпуск.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук