Авторката на Хари Потър след джендър скандала призна за сексуално насилие
Нейните коментари предизвикаха критики, включително от актьора Даниел Радклиф, чието име стана известно на света, след като се превъплъти в ролята главния герой във филмовите адаптации от поредицата
"Преживяла съм сексуално и домашно насилие", заяви писателката Дж. К. Роулинг в отговор на скандала, който се развихри около неин туит за смяната на пола. Нейните коментари предизвикаха критики, включително от актьора Даниел Радклиф, чието име стана известно на света след като се превъплъти в ролята главния герой във филмовите адаптации от поредицата за Хари Потър.
В своята публикация в блога си Роулинг защити правото си да говори по въпросите на смяната на пола и разказа за историята си на сексуално насилие в опит да я постави контекст на предишните си коментари.
"Споменах миналото си само защото като всяко друго човешко същество на тази планета имам сложна история, която оформя страховете ми, интересите и мнението ми", каза тя.
Писателката каза още, че в младостта си се е борила със собствената си полова идентичност.
„Тъй като нямах реалистична възможност да стана мъж през 80-те години, чрез книги и музика преминах през проблемите ми с психичното здраве и сексуализирания контрол и преценката, която поставя толкова много момичета да воюват срещу своите тела в тийнейджърските си години“, каза тя.
Роулинг също заяви, че смята, че поради сегашния транс-активизъм много млади хора преминават през операция за промяна на пола, без да обмислят достатъчно.
„Знам, че промяната ще бъде решение за някои хора с дисфория от пола си, въпреки че също съм наясно поради обширни изследвания, че проучванията постоянно показват, че между 60-90% от подрастващите с дисфория от половете ще надраснат това си усещане “, каза тя.
Проучванията показват, че децата често израстват с полова дисфория, но ако дисфорията продължава в индоленция, е много по-вероятно да се запази за цял живот.”
Като подчертава безопасността и основните права за транссексуалните, Роулинг също така заяви, че е била обект на непропорционално вземане на мушка от трансактивисти.
„Отказвам да се преклоня пред движение, за което смятам, че нанася видима вреда в стремежа си да ерозира „жената“ като политическа и биологична класа и предлага прикритие на хищници като малцина преди това“, категорична е Роулинг.
Това не е първият път, в който писателката е критикувана по този въпрос. През 2018 г. Роулинг се изправи пред масирани атаки, след като хареса туит, който нарече транссексуалните жени „мъже в рокли“.
Миналата година тя се изказа в подкрепа на Мая Форстатер, която беше уволнена от мозъчен тръст, тъй като каза, че мъжете не могат да се превърнат в жени.