Байдън отряза Украйна от оръжия, с които може да удари Русия и обясни защо
Украйна получава широка военна помощ от САЩ, но твърди, че се нуждае от ракети с голям обсег, еквивалентни на тези, които използват силите на Москва
Президентът на САЩ Джо Байдън заяви, че няма да изпрати на Украйна ракетни системи, които могат да поразяват цели на руска територия, въпреки спешните молби на Киев за оръжия с голям обсег.
„Няма да изпратим на Украйна ракетни системи, които могат да поразяват цели на територията на Русия“, заяви Байдън пред репортери във Вашингтон, в отговор на въпрос на CNN.
Има опасения, че подобни действия биха могли да въвлекат САЩ и техните съюзници от НАТО в пряк конфликт с Москва, пише BBC, цитирано.
По-късно източници на CNN и The New York Times съобщиха, че Белият дом е готов да одобри доставката на РСЗО с голям обсег на действие, по-специално на HIMARS, за Украйна.
В същото време Пентагонът в коментар за възможните доставки заяви, че не желае „да изпреварва събитията и да говори за решения, които все още не са взети“.
Руският външен министър Сергей Лавров обвини Запада, че „напомпва украинските националисти с оръжие“.
Той каза, че Западът „води прокси война“ срещу Русия, която, както той предупреди, би означавала „неизбежна ескалация“.
Миналата седмица водещ на руската държавна телевизия каза, че САЩ ще пресекат „червената линия“, като доставят MLRS на Украйна, и това ще се разглежда като опит да се „провокира много остър отговор от Русия“.
Украинските власти отдавна искат от САЩ да доставят РСЗО с голям обсег на действие, по-специално ракетните системи M142 HIMARS и M270 MLRS, с обсег на действие до 187 мили (300 км), което е осем и повече пъти повече от разстоянието, на което се намира артилерията в полеви условия.
Това би могло да даде на украинските сили възможност да достигат с голяма точност цели далеч зад руските линии, макар че не е ясно дали това е тяхното намерение.
Белият дом обаче забави доставката на тези оръжия, опасявайки се, че те ще бъдат използвани за нанасяне на удари по руска територия. Това предизвика „разочарование“ в Киев, съобщиха източници на Politico в средата на май.
Украйна получи широка военна помощ от САЩ, откакто Русия нахлу в страната в края на февруари, но твърди, че се нуждае от ракети с голям обсег, еквивалентни на тези, които използват силите на Москва.
„Ако Западът наистина иска победата на Украйна, може би е време да ни даде ракетна система за многократно изстрелване с голям обсег на действие?“, написа наскоро в Туитър съветникът на украинския президент Володимир Зеленски Михайло Подоляк.
„Трудно е да се биеш, когато те нападат от 70 км (43 мили) разстояние и нямаш с какво да отвърнеш“, казва още той.
На 26 май съветникът на ръководителя на украинската президентска канцелария Олексий Арестович заяви, че Украйна не може да забави напредването на руските войски в Донбас, тъй като не разполага с оръжие за нанасяне на удари по „оперативния тил“ на руските войски.
Арестович допълни, че въпросът за снабдяването на Украйна с необходимите ѝ оръжия е „тест за адекватност“ за западните страни и засега те я „пренебрегват“.
По-рано през май Съединените щати обявиха още един пакет с помощ в размер на 40 млрд. долара на фона на спекулации, че той включва именно такива оръжия.
Като допълнителен ход за защита на ключовото черноморско пристанище на Украйна - Одеса - Дания достави противокорабни крилати ракети Harpoon с обсег на действие от около 130 км (70 морски мили).
Украйна може да ги разположи заедно със собствените си ракети „Нептун“, на които се приписва потопяването на руския флагмански крайцер „Москва“ миналия месец.
След като не успя да превземе Киев в ранните етапи на войната, руската армия стесни фокуса си, нанасяйки непрестанни артилерийски и ракетни удари по градовете, като се стреми да затвърди контрола си.
Руските ракети с голям обсег на действие са поразили железопътни съоръжения, петролни складове и друга инфраструктура в Западна Украйна. Това отчасти се разглежда като усилие за осуетяване на западните оръжейни доставки.