Бели петна на картата. Петте най-загадъчни военни бази в света (СНИМКИ)
Старателно замаскирани ракетни шахти, командни пунктове, секретни лаборатории и подземни бункери. Земното кълбо е покрито от цяла мрежа външно незабележими военни обекти, които обаче са способни сериозно да повлияят на хода на бойните действия.
Area 51, САЩ
На легендарната база „Зона 51” в пустинята на щата Невада са приписвани изучаване на извънземни технологии, създаване на „летящи чинии”, култивиране на бойни вируси за унищожаване на цялото човечество, генетични експерименти.
По официални данни в Зона 51 се разработват експериментални летателни апарати и системи въоръжения. Там са изпитвани височинните разузнавателни самолети Lockheed U2, A-12 и SR-71, а така също знаменитите "невидими" F-117 Nighthawk.
По някои сведения сега в Зона 51 се занимават със свръхсекретните хиперзвукови стратегически невидими разузнавачи SR-91 Aurora. По медийни данни, те ще развиват скорост до 20 хиляди км/час.
Guantanamo Bay, Куба
Американската ВМБ в залива Гуантанамо в Куба навърши 100 г. Площта й е около 117 кв. км. Пристанището побира 50 големи кораба, включително самолетоносачи. На сушата има над 1500 служебни и жилищни обекти, механизирано пристанище, съдоремонтни работилници, плаващ док, складове.
Базата обаче получи печална световна известност покрай едноименния затвор на нейна територия. Американците от 2002 г. държаха там около 1000 затворници без съд и следствие, сега са останали около 40 души.
Военноморска база Yulin, Китай
Голямата китайска ВМБ Джулин на остров Хайнан стана известна неотдавна. Според спътникови снимки, в нея могат да се поберат до 20 подводници с МБР. На кейовете могат да се разположат без затруднение 2 авионосни групи. Не е ясно колко изхода има.
Подземният комплекс NORAD в планината Шайен, САЩ
За сърце на националната сигурност на САЩ се счита високата планина Шайен в околностите на град Колорадо Спрингс и скриващият се под нея постоянен подземен команден комплекс Център на обединеното командване на въздушно-космическата отбрана на Северна Америка (NORAD). Структурата обединява американската и канадската системи за ПВО и ПРО. При ядрена война от този бункер политическото и военното ръководство на САЩ ще командват войските.
Строителството започва през 1961 г. За три години в недрата на планината Шайен е създадена система от изкуствени пещери. Прокарани са 3 тунела (дължина 180 м, височина 20 м и ширина 15 м), които са пресечени от други четири тунела (дължина 100 м, височина 17 м и ширина 10 м). Така е оформена своеобразна решетка.
В тези камери са разположени 15 метални конструкции (по същество триетажни сгради), останалите са на 1-2 етажа. Всичко е облицовано с метални листове с дебелина 9,5 мм. Конструкциите са върху специални пружини, правещи комплекса устойчив на земетресения и последствия при ядрен удар.
Подземна военноморска база Olavsvern (Норвегия)
Норвежката морска база Олавсверн е построена по време на Студената война южно от град Тромсьо. Конструктивно това е подводен сух док с преки изходи към морето.
Общата площ на базата достига 25 дка. По време на Студената война комплексът е използван от американски подводници, патрулиращи в Северния Ледовит океан и следящи съветските подводни ракетоносци.
След разпадането на СССР базата дълго време останала без работа и през 2011 г. е обявена за продажба. Оласверн е купена от бизнесмена Гунар Вилгелмсен, а той я отдал под аренда за базиране на руски научноизследователски съдове. Това е нейният статут до сега.
Превод и редакция: БЛИЦ