Берлин за мигрантите от Средиземно море: първо в центрове, а после из европейките държави
Тези, които не получат статут на бежанци, ще трябва да се върнат обратно в родината си
Всички нелегални мигранти, които са спасявани в Средиземно море, трябва да бъдат връщани в специални центрове за настаняване в Северна Африка, където да бъдат разгледани техните молби за убежище в европейски държави. Това заяви германският министър на вътрешните работи Томас де Мезиер преди заседание на Съвета на ЕС в Люксембург.
„Хората, които са спасявани в Средиземно море, трябва да се пренасочват към временни убежища, разположени в Северна Африка“, каза министърът пред репортери. „Тяхната нужда от защита ще бъде проверена и ще започнем презаселване в Европа с щедри квоти, разпределени справедливо между европейските държави“, заяви още той.
По думите му тези, които не получат статут на бежанци ще трябва да се върнат обратно в родните си държави. Изказването на германския министър идва на фона на продължаващи спорове сред страните от ЕС по отношение на задължителните квоти за мигранти от Гърция и Италия. Редица европейски държави се обявиха против приемането на задължителен брой бежанци на своя територия, каквото бе предложението на Брюксел.
Де Мезиер не посочи конкретна държава от Северна Африка, но ЕС от известно време обсъжда усилия за ограничаване на мигрантския поток от Либия – основна отправна точка на хора към Европа. Въпреки това миналата седмица новото правителство на националното единство в африканската държава отхвърли призивите на някои европейски държави да построи на своя територия бежански лагери, посочвайки, че блокът не може да „свие своята отговорност“ докато се опитва да възстанови мира и стабилността.
Няколко страни от ЕС, сред които Австрия и Унгария, настояват за постигане на споразумение между ЕС и Северна Африка за връщане на мигранти, на които им е отказан бежански статут като начин за справяне с бежанската криза. Наскоро унгарският премиер Виктор Орбан заяви, че ЕС трябва да построи „голям бежански град“ на либийското крайбрежие на Средиземно море и там да се обработват молбите за убежище.
Източник: БГНЕС