„Билд”: Миналото на атентатора от влака лъсна, ето какво е щял да работи

Той е бил настанен в приемно семейство е Оксенфурт преди две седмици

17-годишният афганистанец, който нападна с брадва пътниците в регионален влак край Вюрцбург в понеделник вечерта, е имал място на практикант с изгледи да бъде взет за калфа в хлебопекарна в Оксенфурт. Там властите са го настанили в приемно семейство преди две седмици. Имал е своя детска стая и възможности да бъде обучен и да започне работа. 

Бил е религиозен, но не фанатично, дисциплиниран, възпитан и не е привличал вниманието по негативен начин, разказаха приемните му родители. Сред вещите му освен знаме на Ислямска държава са открити и текстове на пущу, както и пакистански паспорт. Езикът, който младежът използва, също е пакистански пущу. Дали това е била реалната му самоличност и гражданин на чия държава е убитият атентатор все още се изяснява. Междувременно стана ясно, че видеообръщение, в което той обявява, че е съмишленик на Ислямска държава, бе обявен за автентичен.

Германският президент Йоахим Гаук призова за повече усилия за интеграцията на бежанците, за да се избегнат в бъдеще други атентати, извършени от фрустрирани или отхвърлени от обществото хора. „Тези нападения се извършват от хора, попаднали на дъното на обществото и те трябва да имат шансове за перспектива”, заяви той пред в. „Билд”.

Въпреки този акт властите не смятат, че има повишена опасност от тероризъм, идваща от бежанците.

Петер Алтмайер, дясна ръка на канцлера Ангела Меркел и неин държавен министър, също заяви пред тв ZDF, че опасността от терористични атаки, организирани от бежанци, не е по-голяма, отколкото тази от хора, родени в Германия. „Да не забравяме, че повечето атентати в Европа досега са извършени от местни граждани – родени и социализирани в европейски държави”, посочи той също.

Други атентатори пък са пристигнали в Европа като студенти с официална виза. Вътрешният министър на Бавария Йоахим Херман призова въпреки всичко да се ограничи броят на бежанците, които Германия може да приеме, за да останат капацитети за интеграцията на новодошлите. Правителството в Берлин отказва да сложи горна граница на приема, тъй като това противоречи на конституцията. Херман също заяви, че атентатът на 17-годишния не е типично явление за дошлите хиляди непридружени малолетни бежанци, така че не бива те да се дамгосват заради деянието на един.

ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!​​​​​

  • Категории: Свят
  • Тагове: