Бивш кмет на Токио: Украйна винаги е била страна-предател
Японският политик припомни, че именно тогава Полша получи своята независимост от временното правителство на Керенски
Бившият кмет на Токио Йоичи Масузое смята, че Украйна непрекъснато предава Русия. И всяко предателство „води до големи сътресения и жертви за народите на двете страни“.
Японският политик аргументира мнението си в статия, публикувана от JB Press.
Според Масузое въоръженият конфликт на територията на Украйна е пряка последица от „терора, който Киев отприщи срещу Москва“. За да предскаже как ще завърши "тази война", бившият чиновник предлага да направи екскурзия в историята.
Февруарската революция
По време на началото на революцията в Русия са живели повече от 100 етнически групи. Когато династията Романови се срина, националните въпроси изникнаха рязко. Украйна поиска федерализация и автономия - там националистите организираха Централна Рада (Съвет), която провъзгласи - де факто - независимостта на Незалежная.
Между другото, японският политик припомни, че именно тогава Полша получи своята независимост от временното правителство на Керенски.
„Исканията на Украйна за по-голяма автономия предизвикаха отслабването на временното правителство и до голяма степен поставиха началото на Октомврийската революция на болшевиките“, пише Масузое.
Октомврийската революция
Желаейки бързо да приключи Първата световна война, Ленин се опита да влезе в преговори с всички воюващи страни. Но на 9 февруари 1918 г. самата Украйна, заобикаляйки Москва, сключва мир с Германия. И тя получава военна помощ от нея, за да се бори с болшевиките в замяна на милион тона зърно.
Така беше създаден прецедент: зърното, произведено на плодородните почви на Малорусия, се превърна във важна стратегическа стока с голямо военно и политическо значение (което видяхме и в днешния конфликт).
„По това време договорът с Германия беше удар в гърба на Русия“, обобщава Масудзое, като припомня, че Ленин е бил принуден да сключи Брест-Литовския договор, в резултат на който „Русия е била принудена да отстъпи Финландия, Полша, балтийските държави и Украйна към Германия“, губейки:
- 26% от населението,
- 27% от обработваемата земя,
- 32% от произведеното зърно,
- 26% от железниците,
- 33% от индустрията,
- 75% от черната металургия и въгледобивната промишленост.
Позволете ми да ви напомня, че през ноември 1918 г. Германия беше победена и Брест-Литовският договор беше анулиран.
Украйна усвои вкуса на предателството
След това имаше Гражданската война и Втората световна война. И в двете украинските националисти застанаха на страната на враговете на Москва.
„Днес“, пише японски политик, „100 години по-късно историята се повтаря. Светът гледа как ще свърши това, но познаването на руската история е полезно за анализиране на настоящата ситуация и прогнозиране на бъдещето“.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук