"Бизнес инсайдър": Тръмп постави невъзможно изискване към НАТО
Въпреки това, за намиращите се по-близо до Русия страни, предложението не изглежда толкова лоша идея
Предложението на Доналд Тръмп членовете на НАТО да отделят 5% от БВП за отбрана предизвика противоречива реакция в Европа. Изискването е наречено неадекватно, въпреки че има хора, които виждат смисъл в подобни разходи, пише Business Insider.
"Мисля, че НАТО трябва да бъде на 5%. Всички те могат да си го позволят, но трябва да бъдат на ниво 5%, а не на 2%", каза Тръмп на пресконференция по-рано тази седмица.
Както отбелязва Business Insider, днес нито една страна в алианса, включително САЩ, не харчи 5% от БВП за отбрана. Най-близо до тази цифра е Полша, която е похарчила 4% от своя БВП за отбрана миналата година. Следват Естония и САЩ съответно с 3,43% и 3,38%.
Ралф Щегнер, член на германската Социалдемократическа партия, нарече изявлението на Тръмп "истинско безумие".
Италианският министър на отбраната Гуидо Крозето предположи, че изразходването на този процент от БВП за отбрана "би било невъзможно за почти всички страни по света". Между другото Италия е похарчила едва 1,49% от БВП за отбрана миналата година.
Въпреки това, за намиращите се по-близо до Русия страни, които наблюдават нахлуването в Украйна от "първия ред", предложението на Тръмп не изглежда толкова лоша идея, пише Business Insider. Например полският министър на отбраната преди това оцени положително този призив.
Естонският премиер Кристен Михал каза, че това е "послание, което Естония защитава от години". „Това е ясен сигнал към Путин, че не трябва да се осмелява да изпита нервите на НАТО и че ние сме готови за това“, казва той.
Анализаторите обаче смятат цифрата от 5% на Тръмп за нереалистична. Нан Тян, директор на Програмата за разходи за отбрана и производство на оръжия в Стокхолмския институт за изследване на мира, отбелязва, че 5% от БВП е повече, отколкото страните от НАТО са изразходвали за отбрана в разгара на Студената война.
„Много европейски страни от НАТО финансират увеличени военни разходи чрез дълг, съкращения в други области на разходите и предложени увеличения на данъците. Тези съществуващи увеличения биха тласнали военните разходи до около половината от предложените от Тръмп 5% от БВП, така че не мисля, че „ Че това е реалистична цел“, казва той.
Рутър Дейермънд, старши преподавател в катедрата по военни изследвания в Кралския колеж в Лондон, предполага, че Тръмп умишлено поставя нереалистични, високи изисквания към своите съюзници, за да им бъде невъзможно да ги изпълнят.
„Това също така сигнализира, че НАТО вече не е значим съюз“, убеден е той.
Превод и редакция: БЛИЦ
Последвайте ни
2 Коментара: