Българите скоро ще се цопнат в най-скъпия аквапарк на света, чака ни даже изкуствено море СНИМКИ

Комплексът ще включва още хотел, търговска галерия, ресторанти и заведения за хранене на 28 хектара

Най-скъпият за Централна Азия Аквапарк ще бъде построен в Узбекистан и пуснат в експлоатация през 2027 г. Стойността му е 300 млн. долара, пише fakti.bg.

The Grand Serai ще включва набор от съоръжения от световна класа, включително воден парк за всички сезони, покриващ 20 хектара от общо 28 хектара, на който ще бъде разположен парка. Освен него ще бъде изграден и увеселителен парк.

Комплексът ще включва още хотел, търговска галерия, ресторанти и заведения за хранене. Една от характеристиките на комплекса ще бъде развлекателна плажна зона с изкуствено море.

Това чудо ще бъде достъпно и за българите. Остава само да хванем самолета. Ще сме доста улеснени, след като от 30 юни най-големият туроператор в Узбекистан – AsiaLuxe Travel, стартира чартърната си програма от Ташкент до Летище Бургас. На този етап полетите ще се изпълняват веднъж седмично.

До 2030 г. комплексът ще обслужва 6,7 милиона души годишно. Тези оценки са направени въз основа на анализ на потенциална аудитория, живееща на 120 минути път с кола от тематичния парк.

Опитът на тематичните паркове по света показва тяхната висока доходност.

Пазарът на развлекателни и тематични паркове в САЩ се очаква да нарасне от 23,77 млрд. долара през 2024 г. до 28,15 млрд. долара до 2029 г., движен от технологичните иновации, според анализаторската компания Mordor Intelligence.

Например през 2022 г. Дисниленд Париж постави нов финансов рекорд, като спечели 2,4 млрд. евро.

Инвеститор на Grand Serai е 49-годишният узбекски бизнесмен Джахонгир Артиходжаев. Името му е добре известно не само в бизнес средите на Узбекистан, но и далеч извън границите му.

За сравнително кратък период от време предприемачът успя да изгради бизнес, обхващащ много области, от недвижими имоти и хотели до търговия на дребно и производствения сектор.

Той започва пътя си с малък бизнес, който днес включва десетки успешни предприятия, които работят не само в Узбекистан, но и в чужбина.

През февруари 2024 г. Артиходжаев обяви продажбата на седем от своите компании, обяснявайки това с желанието за обновяване и съсредоточаване върху нови проекти, които го интересуват.

Въпреки това той продължава да бъде основател на J-United Group, която притежава значителен брой търговски марки. Сред основните активи на бизнесмена са Akfa Group, Artel и много други.