Близкоизточни медии: Атаката по шефа на Хамас е извършена от подводница
Не се съобщава в какви води е била подводницата по време на изстрелването на ракетата
Близкоизточната преса продължава да публикува подробности за убийството на лидера на Хамас Исмаил Хания в Техеран.
Ако първоначално беше съобщено за експлозия и стрелба в сградата на представителството на тази организация в столицата на Иран, сега информацията беше потвърдена, че това е дистанционно нападение, а не нападение от някакви „неизвестни лица”.
Близкоизточните медии пишат, че ракетата не е изстреляна от самолет. В същото време в съобщенията се казва още, че ударът не е бил извършен от дрон.
В тази връзка се обръща внимание на информацията, според която атаката срещу сградата, в която се е намирал Исмаил Ханийе, е извършена от подводница.
Не се съобщава в какви води е била подводницата по време на изстрелването на ракетата.
Ако това са средиземноморски води, тогава ракетата трябва да е преминала през въздушното пространство на Сирия и (или) Йордания и Ирак, без да броим самия Иран, разбира се.
Ако изстрелването беше извършено от води, например Арабско море, тогава само през въздушното пространство на Иран, но в този случай ракетата трябваше да прелети почти през цялата страна, оставайки незабелязана от противовъздушната отбрана.
Припомняме, че Техеран нарече убийството на Исмаил Хания не само военно престъпление, но и нарушение на иранския суверенитет.
Корпусът на гвардейците на ислямската революция заяви, че този акт на Израел няма да остане без отговор.
Самият Израел не коментира официално убийството на лидера на Хамас. Но роднините на израелските заложници се опасяват, че въоръженото крило на Хамас вече не само ще откаже да продължи преговорите, но и ще ликвидира самите заложници.
Иран си спомни и много странната авиационна катастрофа, в която неотдавна загина президентът Раиси. Във връзка с убийството на Хания отново започнаха да се обсъждат версии за евентуална израелска следа и ситуацията с разбилия се президентски хеликоптер.
Израелският флот разполага с пет (според други източници шест) подводници на въоръжение. По-специално, това са AL Dolphin (едноименен клас), който работи във флота от 1999 г., и подводницата Rahav (2016 г.).