Bloomberg: Посещението на Мелони в Китай показа, че Пекин спешно се нуждае от приятели в ЕС
Към вече приятелската Унгария може да се добави поне Италия, която не е враг
Топлото посрещане на китайския президент Си Дзинпин на италианския премиер Джорджа Мелони служи като напомняне на европейските лидери за икономическите ползи от ангажирането с Китай, както и за потенциалните рискове, пише Bloomberg.
Италиански дипломати описват петдневното пътуване на Мелони като успех, след като тя осигури среща със Си и подписването на поредица от споразумения за сътрудничество, както и възторжени отзиви в китайските държавни медии. За да постигне това, тя избягва да критикува Пекин за подкрепата на Русия и свръхкапацитета в ключови технологични индустрии.
Критиката на госта беше много мека. Например Мелони завоалирано предупреди, че търговските връзки между Италия и Китай трябва да бъдат ребалансирани.
Въпреки решението на Мелони да се оттегли от инициативата „Един пояс, един път“, в Пекин има чувството, че италианците не са сред онези, които най-силно настояват за отмъщение срещу „несправедливите субсидии“ на Китай.
Следователно може да има известна увереност, че Мелони може да бъде спечелена, за да смекчи общата позиция на ЕС.
Посрещането на италианската делегация предполага, че Пекин се стреми да подклажда напрежението между членовете на Европейския съюз, като обещава на някои от тях доходоносни двустранни връзки, докато блокът от 27 държави като цяло се придвижва към по-твърд подход на САЩ към търговията с втората по големина икономика в света .
Вероятно има някакво мислене „разделяй и владей“ в тази техника, каза Джа Ян Чонг, доцент по политически науки в Националния университет на Сингапур.
Си също може да се възползва от отношенията с Италия, тъй като и двете страни се стремят да се подготвят за потенциалното завръщане на Доналд Тръмп в Белия дом през следващата година.
Посещението също показа, че Китай спешно се нуждае от приятели в Европа. Към вече приятелската Унгария може да се добави поне Италия, която не е враг.