Брекзит идва: Големите промени след 1 януари

Британските туристи вероятно ще трябва да се въоръжат с търпение за процедурите за влизане в ЕС, макар и двете страни принципно да се разбраха за взаимно освобождаване от визи

Туризъм, служебни пътувания, висше образование: гражданите, които бяха свикнали да пътуват безпрепятствено от над 45 години между Великобритания и ЕС, ще трябва да се приспособят към новата реалност на Брекзит от 1 януари, пише "Монитор".
 
От тази дата британците в ЕС ще бъдат приемани като граждани на трета страна и повече няма да ползват свободата на движение, за да работят, да учат или да се пенсионират на територията на ЕС и на съдружните му държави (Норвегия, Исландия, Швейцария).
  
Великобритания от своя страна ще третира гражданите на ЕС като повечето "небританци". С тази разлика, че лицата с доказано постоянно пребиваване в страната преди края на 2020 г. ще запазят правата си съгласно сключеното в края на 2019 г. споразумение за излизане на Великобритания от ЕС. Обратното също е вярно за пребиваващите в ЕС британци, пише АФП. 
 
Туристи
 
Британските туристи вероятно ще трябва да се въоръжат с търпение за процедурите за влизане в ЕС, макар и двете страни принципно да се разбраха за взаимно освобождаване от визи.
 
Може да им се наложи да доказват, че имат застраховка и разполагат с достатъчно финансови средства или с обратен билет.
 
Престоят им в ЕС ще бъде ограничен до максимум от 90 дни в 180-дневен период.
 
Европейците пък ще могат да влизат на британска земя с обикновена лична карта до октомври 2021 г., след което ще трябва да представят паспорт. Разрешеният им престой ще е максимум шест месеца.
 
Ще има обаче и изключения. Някои неевропейски придружители на гражданин на ЕС ще имат нужда от виза.
 
Гражданите на Ирландия и Великобритания ще продължат да имат пълна свобода на движение съгласно старо двустранно споразумение. 
 
Служебни пътувания
 
Въпросът за граничния контрол при служебни пътувания е сред все още нерешените въпроси между европейци и британци.
 
При командировка или заплатена услуга може да се поиска виза и/или разрешение за работа съгласно действащото законодателство в съответната страна от ЕС.
 
От британска страна европейците може да бъдат третирани като граждани на т.нар. облагодетелствани страни, тоест да им трябва разрешително, за да работят, но не и за да присъстват на служебна среща или да участват в професионално обучение.
 
В същия ред на мисли гражданите на ЕС, които имат предложение за работа във Великобритания, ще трябва да докажат известно ниво на владеене на езика на Шекспир, като равнището на заплатата им ще се определя със закон. 
 
Студенти
 
От януари европейските студенти ще трябва да представят виза за университетски престой над шест месеца във Великобритания. Те ще трябва и да плащат по-високи студентски такси - до четири пъти повече за медицина или някои престижни дипломи за докторска степен.
 
Според изследване на британския парламент, в британските университети е имало 143 000 студенти от ЕС през учебната 2018-2019 г.
 
Това увлечение на младите европейци може да затихне в бъдеще, което ще е и за сметка на британските финанси. През 2015 г. чуждестранните студенти са внесли 25,8 милиарда лири (29 милиарда евро) в икономиката на Великобритания. Страната е смятана за втората най-предпочитана в света за получаване на висше образование след САЩ.
 
Заради Брекзита британските студенти вече няма да могат да ползват програмата "Еразъм", която е позволила на милиони млади хора да прекосят граници, за да следват в друга европейска страна. 
 
Имиграция
 
Понастоящем около 1,3 милион британци пребивават в ЕС, а 3,6 милиона европейски граждани живеят във Великобритания. Правата им са защитени, ако са се установили преди 31 декември 2020 г.
 
Въпросът обаче ще стои съвсем другояче за желаещите да емигрират след 1 януари.
 
Един пример: британците, които искат да се установят във Франция, Испания или Германия (любимите им страни за работа или пенсиониране), ще се изправят пред същите препятствия като останалите граждани на трети страни за неща като здравна застраховка, доказване на равнище на доходи или езикови изисквания.
 
Великобритания пък от 2021 г. ще въведе точкова система, която силно ще затрудни европейците да се установят в страната. Ще се вземат предвид възрастта, познанието на английски и финансовите ресурси.