Бруталната истина за жестоките условия в руските затвори
Алена Китаева, доброволец за ключовия съюзник на Навални Любов Собол, се озовава в стая с четирима полицаи в Москва, единият от които слага найлонова торбичка на главата й и я заплашва, че ще я задуши, освен ако не каже каква е паролата за телефона й, раз
Знаете ли, че можем да ви бием толкова силно, че ще уринирате кръв след това? И няма да има следи - няма да можете да докажете нищо", крещят полицаите в лицето на Петър Сокових, след като той се озова в малка стая с шестима служители на охраната в полицейски участък в Санкт Петербург.
Само няколко часа преди тази ужасяваща сцена, във втория по големина руски град, Сокових е задържан за участие в демонстрация в подкрепа на руския опозиционер Алексей Навални. Соковик казва, че задържането му е било внезапно и сурово - той проверява телефона си, когато някой, за когото смята, че е служител на полицията в цивилни дрехи, го е избутал на пътя. След това мъжът е бил хванат за косата и палтото си от полицаи със защитно оборудване и е завлечен в полицейски микробус.
След това за Сокових идва "цяла вечност" на разпити. Той твърди, че полицията чрез насилие се е опитвала да го накара да признае, че чуждестранен агент му е платил, за да присъства на митинга. Русия многократно обвинява САЩ за подхранване на протестите.
"Ще ви заключим за 5 години. Ще ви настаним в килия, където затворниците ще ви изнасилват отново и отново. Това ли искате? Не? Тогава ни кажете!", крещял полицаят..
Алена Китаева, доброволец за ключовия съюзник на Навални Любов Собол, се озовава в стая с четирима полицаи в Москва, единият от които слага найлонова торбичка на главата й и я заплашва, че ще я задуши, освен ако не каже каква е паролата за телефона й, разказва нейната колежка Олга Ключиникова пред CNN. След разпита Алена е осъдена на 12 дни затвор.
Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отговори на въпрос за случая на Китаева в ежедневна конференция с журналисти. По думите му, ако описаното от нея наистина се е случило, тогава е трябвало да заведе дело. В момента Китаева все още е в затвора.
Сокових и няколко други протестиращи, които разговаряха със CNN, твърдят, че са малтретирани от силите за сигурност. Нападките към тях включвали насилие, заплахи, сплашване и натъпкване във фургони или килии.
През последните седмици руските власти са задържали около 11 000 души на демонстрации в подкрепа на Навални според OVD-Info, независим сайт, който следи арестите. Някои бяха пуснати след няколко часа. Но в Москва и Санкт Петербург центровете за задържане бързо изчерпаха капацитета си, принуждавайки задържаните да чакат в автобусите часове наред без основни нужди.
Сокових най-накрая бил освободен, но се притеснява, че по-късно срещу него могат да бъдат повдигнати обвинения.
Иван Клементиев е назначен като новинарски фотограф, отразяващ демонстрации в Москва на 31 януари, когато полицията го задържа използвайки електрошокове и бой с бухалки, разцепвайки слепоочието му, разказва съпругата му пред CNN. След това той бил качен в полицейски микробус и трябвало да чака часове, за да получи медицинска помощ.
Предприемачът Филип Кузнецов се почувствал принуден да отиде на демонстрациите, когато екипът на Навални за първи път призова за протест. Той е задържан на 23 януари в Москва. Кузнецов казва, че след това е прекарал над 19 безсънни часа в претъпкан полицейски микробус в очакване на свободно място в ареста.
"Беше студено и микробусът беше толкова пълен, че във всеки един момент някой трябваше да се изправи, така че се редувахме кой да седи", казва той пред CNN. През цялото време никой от неговите съмишленици не е спал, а храната и водата са били доставяни от правозащитна група, каза той.
И Кузнецов, и Клементиев се явяват в съда след два дни задържане. Съдиите ги осъдждат на по 10 дни затвор за участие в неразрешени митинги. И двамата се озоваха в съоръжението в Сахарово в покрайнините на Москва, обикновено използвано като център за задържане на чужди граждани.
"Гледаш тези бели бетонни стени в Сахарово и тогава наистина се плашиш", казва Кузнецов. "Мислиш си: "Това е. Режимът показа зъбите си". Разбирате, че са ни пратили на място като това, след което определено няма да отидем отново на митинга. Това е пълен ад. "
Кадри от ареста в Сахарово показват мрачни условия вътре: легла с метални рамки без матраци, отворена тоалетна. Също така не е имало социално дистанциране или пък носене на маски - въпреки факта, че членовете на екипа на Навални са били поставени под домашен арест за предполагаемо нарушаване на санитарните правила по време на пандемията на коронавируса заради призиви за протести.
Руски журналисти притиснаха говорителя на Кремъл Дмитрий Песков в конферентен разговор с репортери, за да коментират това, което един журналист нарече "вероятно най-големите репресии, които съвременна Русия е виждала", позовавайки се на масови задържания и малтретиране на журналисти, отразяващи протестите.
"Не съм съгласен с вас. В Русия няма репресии", каза Песков. "Има само мерки, предприети от полицията срещу нарушителите на закона - срещу участници в неразрешени митинги." Той призна, че има повече задържани, отколкото могат да бъдат обработени, но че "суровите полицейски стъпки са оправдани в съответствие със закона".
Условията в Сахарово предизвикаха обществено възмущение, след като Сергей Смирнов, главен редактор на независим вестник Mediazona, който отразява правосъдната система и нарушенията на правата на човека в Русия, сподели снимки, показващи как е бил натъпкан в килия с още 27 души. Той е осъден на затвор в Сахарово за 25 дни.
Престъплението на Смирнов е споделена шега, която съдът прецени като "подбудителство за участие в неразрешен митинг". Той твърди, че е невинен и дори не е присъствал на демонстрацията.
Във видеосъобщение до CNN, предоставено от съкилийника му Дмитрий Шеломенцев, Смирнов описва условията, в които са били той и неговите съкилийници. След като снимки и видеоклипове бяха публикувани в социалните мрежи, илюстриращи лошите условия, Смирнов и Шеломенцев бяха преместени в килия с по-малко хора .
Извън Сахарово приятелите и семействата на задържани чакат с часове на ниски температури с надеждата да предадат вода и храна на близките си. Доброволците са създали чатове в telegram, за да свържат хората със задържани роднини и да координират усилията за снабдяването им с най-необходимото.
Александър Головач, адвокат от Фондацията за борба с корупцията на Навални, който прекарва три дни в малка килия в полицейско управление, преди да стигне до Сахарово, каза, че помощта е от съществено значение: "Първият ден, когато бяхме там, не ни дадоха храна, защото просто нямаше, а това, което хапнахме на следващия ден, ни увери, че не можем да разчитаме на властите. Това беше подигравка - огромни купи, съдържащи най-тънкия слой каша. "
Сокових казва, че заплашването и насилието, които прилага полицията, са причината толкова много хора да излизат на улицата в знак на протест.
"Хората протестират за основните човешки права, правото на справедлив съдебен процес. Навални дойде да олицетворява липсата на такива права и факта, че всичко се случва в нарушение на всички норми и правила. Това вече се случва толкова откровено, че това е само плюене в нашите лица. Хората не могат да се примирят с това".