Business Insider: Откъде украинците познават тактиката "дива невестулка" и как я използват във войната?
При излитане пилотите нарочно влизат в зоната на руските радари, които ги маркират, но и разкриват позицията им
Украинските пилоти във войната срещу Русия летят, използвайки тактиката "дива невестулка", която е използвана и от американски пилоти по време на войната във Виетнам.
Както съобщава "Business Insider", целта на тези рисковани мисии е да се открият позициите на руската противовъздушна отбрана, към които украинските пилоти след това да изстрелят модерна американска ракета.
В допълнение, обявената предстояща доставка на американски самолети тип F-16 трябва да допринесе за намаляване на предимството, което руските сили имат във въздуха.
При излитане украинските пилоти нарочно влизат в зоната на руските радари, които ги маркират, но и разкриват позицията им, т.е. пистата, по която след това се изстрелват американските ракети от типа "AGM 88" (HARM), преди руските сили да "блокират" целите, по които са изстреляни ракетите земя-въздух.
Съединените щати доставиха тези антирадарни пакети в Украйна за първи път в средата на 2022 г. Тази тактика, известна като „дива невестулка“, е била използвана от американски пилоти във Виетнам и след като унищожили вражеските радарни системи, те можели удобно да нанесат въздушни удари по виетнамските сухопътни войски.
Ракетите "AGM 88" (HARM) тежат 320 килограма и имат обсег от около 180 километра. След засичане на радарния лъч, тази ракета се показва дори след като радарът е изключен.
Американската армия използва тези ракети по-рано във войните в Либия, Ирак и бивша Югославия, както и по време на бомбардировките на СРЮ през 1999 г.
Сега украинските пилоти използват подобна тактика: „Украинците очевидно се учат на военни тактики от своите западни съюзници.
Въпреки че това са опасни мисии, те са много ценни“, казва Фредерик Мертенс, стратегически анализатор в Центъра за стратегически изследвания в Хага, добавяйки: „Украинските пилоти използват всички налични средства, за да унищожат руската противовъздушна отбрана".
Най-голямото предизвикателство за украинските сили беше да адаптират съветските самолети МиГ-29 и Су-27, така че да могат да носят ракети западно производство. След като руските сили се адаптираха към тази тактика, сега украинците отидоха крачка напред.
Сега, след откриването на позициите на руските сили за противовъздушна отбрана, украинските сили вече нямат основната цел да унищожат радара или батареята, но изстрелват други ракети и дронове, които поразяват руски цели, защото те вече не са под защитата на войските за противовъздушна отбрана.
„Сега тези ракети служат повече за потискаща цел, отколкото за разрушителна“, казва Джъстин Бронк, старши анализатор в базирания в Лондон мозъчен тръст RUSI.
Очаква се с доставката на американски самолети F-16 - голямото превъзходство на Русия във въздуха да бъде намалено и Украйна да може да си върне контрола над поне част от небето си.
Дания и Холандия са първите страни, които обявиха, че ще доставят своите F-16 на Украйна. Доставката им се очаква този месец, както беше обявено по-рано в Киев.