Челен опит: Австрия взима телефоните и парите на мигрантите
Търсещите убежище в Австрия ще бъдат принудени да предават своите мобилни телефони и до 840 евро в брой на властите, съгласно мерки, одобрени днес от правителството, предаде БГНЕС.
Парите ще бъдат насочени към разходите по техните молби, докато властите проучват дали данните за географско местоположение от телефоните на мигрантите съответстват на техните думи за това как са пристигнали в страната, съобщи Франс прес.
Ако се установи, че кандидатът е влязъл преди това в друга европейска държава, където е в сила така нареченият „Дъблински регламент“, той може да бъде изпратен там.
Вътрешният министър Херберт Кикъл от крайнодясната Партия на свободата заяви, че целта му е „ограничителен и приложим закон относно правата на чужденците“, за да се сложи край на „злоупотребите“ в системата на убежището.
Мерките трябва да бъдат гласувани от парламента през следващите няколко седмици.
На миналогодишните парламентарни избори една от основните теми на Партията на свободата бе справянето с имиграцията и беше приета и от канцлера Себастиан Курц и неговата десноцентристка Австрийска народна партия.
В Австрия бяха подадени над 150 000 молби за убежище - почти 2% от общото население от 8,7 млн. души, след миграционната криза от 2015 г.
Обявените днес мерки предвиждат още, че бежанците ще могат да кандидатстват за австрийско гражданство след 10, за разлика от досегашния срок от шест години. Ще се ускори и депортирането на осъдените за престъпления кандидати за убежище.
Групата за правата на човека „SOS Митменш“ осъди мерките. „Когато последните пари се отнемат от мъжете, жените и децата, които вече имат много малко, това е изтощаващо за засегнатите“, обяви организацията, добавяйки, че мерките ще направят интеграцията още по-трудна.
Изземването на данните за мобилните телефони би било „сериозно навлизане в неприкосновеността на личния живот“, заявява още правозащитната група. Според нея планът за по-трудно кандидатстване за гражданство е „политически позициониран“ и прикрива крие факта, че процесът вече е много труден
Миналата седмица Кикъл заяви, че иска от колегите си в ЕС да бъде сложен край на възможността да се подават молби за убежище в Европа. Той предлага система, при която тези заявления да се подават в т.нар. транзитни зони, извън границите на ЕС.