Чипираните маймуни на Мъск започнаха да измират в адски мъки с пробити глави и кървящи обриви
Записи разкриват как тестовите маймуни на "Нюралинк" са били жестоко измъчвани, имали са дупки в главите, кървящи обриви и следи от болезнени интервенции
Тестовите маймуни на "Нюралинк" са били жестоко измъчвани, имали са дупки в главите, кървящи обриви и следи от болезнени интервенции, съобщава в свой материал "Ню Йорк пост", цитиран от Глас Нюз.
Групата за защита на правата на животните PCRM твърди, че е получила записи, в които подробно се вижда малтретирането на маймуните.
"Нюралинк" е биотехнологична компания на основателя на "Тесла" Илон Мъск, която е тествала разработения мозъчен чип, който ще следи и дори ще стимулира мозъчната дейност.
През 2017 г. компанията е сключила споразумение с Калифорнийския университет в Дейвис за разработване на технологията чрез тестване върху маймуни, тъй като университетът е известен със своята изследователска база за примати.
Според групата за защита на правата на животните, университетът е укрил информацията за третирането на животните по време на тестовете.
"Искахме да разгледаме самите вътрешни записи на Калифорнийския университет в Дейвис, включително видеоклипове и снимки, за да разберем по-добре какво се е случвало с животните в експериментите, както и да проверим почтеността и обещанията на изследването", коментират експерти пред изданието.
Групата за защита на правата на животните обяви, че записите показват, че маймуните са изпитали "изключително страдание в резултат на неадекватните грижи и силно инвазивните експериментални импланти за глава по време на експериментите".
Чипирането започна! Илон Мъск обяви, че търси доброволци
Експериментите, продължили от 2017 до 2020 г., кат в тях са участвали 23 маймуни. 15 от тях са починали или са били евтаназирани до 2020 г. Останалите седем са били прехвърлени в съоръжение на "Нюралинк".
"Нямаме информация какво се е случило с тях след ноември 2020 г. и вероятно никога няма да имаме такава", посочват от PCRM.
В своя защита от "Нюралинк" заявяват, че "поставянето на устройство в мозъка винаги крие известен риск от кървене. Опитваме се да намалим този риск, като използваме микронишки, поставени с игла, чийто диаметър е с размерите на много неврони в мозъка".