CNN: Италия е на ръба на бездна!
Като всички държави в Европа италианското правителство се опитва да помогне финансово на бизнесите, които пострадаха сериозно заради пандемията
След страшния удар, който коронавирусът нанесе върху Италия, страната успя да се отърси навреме от прахта и все пак да посрещне туристи през летния сезон на 2020 година.
Те бяха лъч надежда, че всичко ще бъде наред. Но сега, когато дните стават по-хладни, всички надежди за пълното възстановяване на туристическия сезон в Италия вече са си отишли. Зимата идва, а с нея и катастрофалната икономическа криза.
Като всички държави в Европа италианското правителство се опитва да помогне финансово на бизнесите, които пострадаха сериозно заради пандемията. Но продължителните ограничения за пътуване и липсващите международни туристи оставиха в бюджета на Италия огромна финансова дупка, която трябва да бъде запълнена.
"Трябва да задържим туристите. Нашите гидове, шофьори и работници от Пиемонт до Сицилия, които мислеха, че ще останат без работа за един сезон, сега проучват други постоянни работни места и източници на доходи", казва Касандра Санторо, главен изпълнителен директор и основател на услугата за планиране на пътувания Travel Italian Style, пред CNN, цитирана от Dnes.bg.
Лесно можеше да се прости на всеки, който е посетил Италия през август, че е забравил, че има вирус и всичко се е върнало към нормалното. Нямаше маски, нямаше и много социално дистанциране. Италианците доволно се наслаждаваха на добре заслужената си почивка, поне доколкото могат. Но дори и фактът, че 60% от италианците са били на почивка в родината си, а няколко самолета с туристи от Северна Европа са кацнали на местните летища, прогнозата за бъдещето е красноречива - една дълбока бездна.
"Прогнозираната загуба за 2020 г. от чуждестранни посетители в Италия е 24,6 милиарда евро, дори пътническите разходи намаляват с 43,6 милиарда евро", казва Джорджо Палмучи, президент на италианския национален туристически съвет ENIT. Дори и с надежди за растеж и възстановяване след две години, болката, добавя той, вероятно ще бъде широко разпространена. "Очаква се всички италиански градове да бъдат засегнати значително, особено тези, които са по-зависими от международни посетители като Венеция, Флоренция и Рим", казва Палмучи.
Това не е единственият проблем пред Италия - случаите на COVID-19 продължават да растат, а зад тях масово стоят младите италианци, които тепърва се завръщат от своите почивки в Хърватия, Гърция и Малта, където са се радвали на нощния живот в барове и дискотеки. Случаите са по-малко от тези във Франция и Испания, но италианците са притеснени от приближаващата зима. Прогнозите за втора вълна отблъскват и малкото туристи, които щяха да посетят страната през септември и октомври.
През последните месеци всички си мислеха, че ситуацията в Италия е добра - снимки показваха препълнени плажове, правителството бе оптимистично настроено за сезона. Но реалната картина е много по-грозна. 70% от хотелите в градове като Рим и Флоренция и 20% в крайбрежните райони така и не отварят след края на първата вълна от коронавируса. Италианският национален статистически институт прогнозира, че 60% от бизнесите в бранша се страхуват от предстоящ колапс.Продължаващата забрана за пътуване, която пречи на американците - един от най-големите източници на туризъм в Италия - също да има особено жестоко въздействие.
Касандра Санторо казва, че 85% от клиентите й са американци. През септември компанията й регистрира 100% отмяна на резервациите за ваканция през 2020 г. За първа година тя няма никакви приходи. Подобно на толкова много, Касандра трябваше да преосмисли бизнеса си. Заедно с местните жители на крайбрежието на Амалфи, където тя се намира в момента, тя стартира дигитална поредица истории #LifeBeyondTourism #AmalfiCoastLocals, представяща бизнеса, който обикновено разчита единствено на туризма. По време на интервютата тя често чува следните думи: "Ако границите останат затворени до края на 2020 г., до януари няма да имаме пари да купуваме храна за семейството си."
И все пак италианците са все още оптимисти и дълбоко в себе си знаят, че това няма да продължи вечно. Forza и coraggio (сила и смелост) са това, което Италия знае най-добре.