CNN: От Киев искат касетъчни боеприпаси от САЩ, но Байдън ги реже месеци наред
Президентът обаче може да отмени ограниченито на Конгреса за износ на такива боеприпаси, но това е малко вероятно в близко бъдеще
Администрацията на САЩ обмисля искането на Киев за предаването на касетъчни боеприпаси, чиято употреба е отхвърлена от повече от 100 държави по света, но Русия, която не е страна по съответната конвенция, "продължава да ги използва с опустошителен ефект в Украйна“, съобщава ексклузивно американският телевизионен канал CNN, цитиран от "Фокус Нюз".
От месеци насам украински официални лица призовават администрацията на Байдън и членовете на Конгреса на САЩ да осигурят на армията им бойни глави с касетъчни боеприпаси, разкриват "множество“ официални лица пред медията.
Уточнява се, че високопоставени представители на администрацията на президента на САЩ Джо Байдън също настояват за предаването на снарядите и уточняват, че не са отхвърлили категорично искането на Киев, разкрива CNN.
Байдън отказал разговор със Зеленски след неговите твърдения за "руска ракета" в Полша
Касетъчните боеприпаси разпръскват "бомби“ на големи площи, които не винаги експлодират при удар и представляват дългосрочен риск за всеки, който се натъкне на тях, подобно на противопехотните мини, цитира телевизията думите на Марк Хизнай, оръжеен експерт и асоцииран оръжеен директор на Human Rights Watch.
Висши американски служители публично заявиха, че планират да дадат на украинците "толкова подкрепа, колкото им е необходима“, за да им дадат надмощие на масата за преговори с Русия, ако се стигне дотам. Но западното военно оборудване е на изчерпване и тъй като запасите от бойни глави намаляват, украинците ясно дадоха да се разбере на САЩ, че могат да използват касетъчните боеприпаси, които в момента събират прах в складовете.
За Украйна касетъчните боеприпаси биха могли да решат два основни проблема: необходимостта от повече боеприпаси за артилерията и ракетните системи, предоставени от САЩ и други, и начин за преодоляване на численото превъзходство на Русия в артилерията.
Администрацията на Байдън не е отхвърлила опцията като последна мярка, ако запасите започнат да намаляват прекалено бързо. Но източници казват, че предложението все още не е получило сериозно внимание до голяма степен поради законовите ограничения, които Конгресът е наложил върху възможността на САЩ да прехвърлят касетъчни боеприпаси.
Тези ограничения се прилагат за снаряди с повече от един процент неексплодирали боеприпаси, което повишава вероятността те да представляват риск за цивилните. Президентът Джо Байдън може да отмени това ограничение, но администрацията предупреди украинците, че това е малко вероятно в близко бъдеще.
"Способността на Украйна да печели в настоящите и предстоящите фази на конфликта по никакъв начин не зависи от или е свързана с тяхното снабдяване с посочените боеприпаси“, каза помощник от Конгреса пред CNN.
И украинците, и руснаците са използвали касетъчни бомби, откакто Русия нахлу в Украйна през февруари, но руснаците са прибягвали по-често до тях и то срещу цивилни цели, включително паркове, клиники и културен център, според разследване на Human Rights Watch.
Следете актуалните новини с БЛИЦ и в Telegram. Присъединете се в канала тук