CNN с нови разкрития за украинските "дронове-дракони", които обсипват с разтопен метал руските позиции

Когато пада от дрона, термитът наподобява огън, излизащ от устата на митичния дракон (от скандинавската митология) заради което дроновете получават своето прозвище

Изглежда, че във войната си с руските войски Украйна ще използва флотилия от огнехвъргачки, които придават модерен вид на боеприпаси, използвани с ужасяващ ефект и през двете световни войни, пише CNN.

В серия от видеоклипове, публикувани в социалните медии, включително в Telegram от украинското министерство на отбраната в сряда, се вижда как ниско летящите дронове пускат огнени потоци - всъщност разтопен метал - върху руските позиции в деретата.

ВСУ пусна в действие новия „Дракон“, пече противника на 2500 градуса

Нажежената до бяло смес от алуминиев прах и железен оксид, наречена "термит," гори при температури до 4000 градуса по Фаренхайт (2200 градуса по Целзий). Тя може бързо да изпепели дърветата и растителността, които осигуряват укритие на руските войски, ако не ги убие или обезвреди направо.

Когато пада от дрона, термитът наподобява огън, излизащ от устата на митичния дракон (от скандинавската митология) заради което дроновете получават своето прозвище.

"Ударните безпилотни самолети са нашите крила на отмъщението, които носят огън направо от небето!" се посочва в публикация в социалните мрежи на 60-а механизирана бригада на Украйна.

"Те се превръщат в истинска заплаха за врага, като опожаряват позициите му с точност, която никое друго оръжие не може да постигне", продължава постът.

"Когато нашият "Видар" заработи - руската жена никога няма да заспи", се добавя в него. Видар е скандинавският бог на отмъщението.

Според Никълъс Дръмънд, анализатор в отбранителната индустрия, специализиран в областта на сухопътните войни и бивш офицер от британската армия, създаването на такъв страх вероятно е основният ефект от украинските термитни дронове.

"Това е много гадно нещо. Използването на дрон за доставянето му е доста иновативно. Но ако се използва по този начин, ефектът му ще бъде по-скоро психологически, отколкото физически", коментира Дръмънд пред CNN.

"Разбирам, че Украйна разполага само с ограничен капацитет за доставяне на термитен ефект, така че това е по-скоро нишова технология, отколкото ново основно оръжие", посочва той.

Термитът може лесно да прогори почти всичко, включително метал, така че защитата от него е малка.

Той е открит от немски химик е 1890 г. и първоначално е използван за заваряване на железопътни релси.

Но военната му мощ скоро става очевидна, като германците го пускат от цепелини като бомби над Великобритания през Първата световна война, според историята на университета Макгил в Монреал.

Както Германия, така и Съюзниците използват термитни бомби във Втората световна война, а също така го използват за обезвреждане на пленени артилерийски установки, като поставят термит в затвора и разтопяват оръжието отвътре.

Според Action on Armed Violence (AOAV), британска антивоенна застъпническа група, Украйна вече е използвала термитни бомби, хвърлени от безпилотни самолети, за да обезвреди трайно руски танкове.

Термитът се пуска "директно през люковете, където силната топлина бързо се възпламенява и унищожава всичко вътре", се посочва в доклад на AOAV.

"Тази прецизност, съчетана със способността на дрона да заобикаля традиционните защитни средства, прави термитните бомби изключително ефективен инструмент в съвременната война", се посочва в него.

Термитът е само един от видовете запалителни оръжия, като сред другите са напалм и бял фосфор.

Службата на ООН за разоръжаване заявява, че запалителните оръжия могат да причинят огромни разрушения и щети на околната среда.

"Пожарите, предизвикани от самото оръжие или запалени от него, са трудни за предвиждане и овладяване. Поради това запалителните оръжия често се описват като "площни оръжия" поради въздействието им върху голяма площ", се посочва на уебсайта на Службата.

Съединените щати използват напалм, за да изгорят до основи голяма част от японската столица по време на прословутите пожарни рейдове в Токио през Втората световна война. Американските сили го използват широко и във Виетнам.

Американската армия е използвала термит и в гранати, като арсеналът "Пайн Блъф“ на американската армия е произвеждал оръжията от 60-те години на миналия век до 2014 г., а след това е възобновил производството отново през 2023 г.

Какво причинява термитът на хората

Съгласно международното право термитът не е забранен за военни действия, но използването му върху граждански цели е забранено поради ужасните последици, които може да има върху човешкия организъм.

В доклад от 2022 г. за запалителните оръжия, като термита, Хюман Райтс Уоч ги нарича "печално известни с ужасяващата си цена за хората", включително причиняването на изгаряния от четвърта или пета степен.